„Една обща европейска отбрана би спестила минимум 30 милиарда евро на европейците, които могат да бъдат инвестирани в малки и средни предприятия, не само в областта на отбраната, но и в областта на IT технологиите, на транспорта“, подчерта Елена Йончева. Тя посочи, че 9 май е и ден на равносметка за това накъде върви България. „Ние живеем в условия с явни признаци на авторитарно управление, в страна, където социалното разслоение и бедността стават все по-големи, 40% от населението живее на границата на бедността и социалното изключване, според доклад на Европейската комисисия. 1.5 милиона българи живеят с доходи под прага на бедността и тенденцията е за увеличаване на тази прослойка бедни българи“, каза Елена Йончева.
Тя посочи, че борбата с корупцията е изключително важна за България. „Нашата национална сигурност зависи от това дали ще се справим с корупцията. Ежегодно България губи 11 милиарда евро в резултат на този грабеж. Кражби от еврофондове, сива икономика, организирана престъпнност - загуби за бюджета. За 11 милиарда евро България може да възроди своята икономика, за 11 милиарда евро 2.5 милиона българи могат да получат средни заплати, това са три пъти повече средства, отколкото е бюджетът за здравеопазване“, заяви Елена Йончева.
В началото на пресконференцията тя поздрави жителите на Шумен с Деня на победата. „9 май е дата, на която се слага край на най-разрушителната война в човешката история и в същото време е датата, на която започва възраждането на Европа. На 9 май ние почитаме всички, които са отдали живота си за свободата на Европа - българи, руснаци, британци, французи, американци. Почитаме всички тези антифашисти и български патриоти, които са дали всичко от себе си, живота си, в борбата срещу нацизма в Европа. Не бива да забравяме, че над 30 000 души - ятаци и партизани, са загинали по време на тази битка. Ако не беше техният подвиг, не се знае дали България днес щеше да я има. Ако не беше подвигът на 450 000 български войници и офицери, които се включиха във втората част на войната. Ако не беше 9 май, не са знае дали щеше да има и България, защото, нека си спомним, че Чърчил предупреди тогавашното българско правителство, че страната ще бъде жестоко наказана след края на войната заради участието си в Тройния пакт. 9 май е и датата, на която трябва да помним, че българската история не може да бъде подменяна. Не бива да забравяме, че по силата на Закона за защита на нацията от т. нар. нови български земи бяха депортирани над 11 000 души от еврейски произход в лагерите на смъртта и малцина от тях се завърнаха“, каза още Елена Йончева.
Ивелина ИВАНОВА