София. „Смъртността на пчелите от Северозападна България до Добруджа и от Бургаско до Пловдивско говори за системен проблем и провал в правенето на политика в МЗХГ. Министерството се превърна в машина за раздаване на пари в зърнопроизводството, която е на път да унищожи българското пчеларство. Липсата на наказания и на глоби за зърнопроизводители, които пръскат без предупреждение или в грешните часове, са причина за кризата в българското пчеларство“. Това коментира кандидатът за евродепутат от „БСП за България" Момчил Неков във връзка с многобройните случай на масово измиране на пчелите в страната, съобщиха от пресцентъра на БСП.
„За хиляди българи пчеларството е възможност за допълнителни доходи, в опит да се справят с икономическия и социален натиск, на които са подложени всички. Пчеларството, както всички други сектори в животновъдство, изисква инвестиции и разходи. Масовото изтребване на пчелите тази година обрича стотици българи на още по-тежко икономическо състояние, защото те няма да успеят да произведат и реализират мед”, каза още българският представител в Комисията по земеделие в ЕП Момчил Неков. Той изтъкна, че в Европа се утвърждава използването на пестициди, които са безвредни за пчелите, но явно някой у нас има интерес те да не се ползват или популяризират. Според него, вместо да се мисли за плащане за еко-услуга „опрашване” в България, земеделието върши „меча услуга" - изтребване на пчелите
„Смъртност поради пръскане от Плевенско до Добруджа и из Южна България говори само за едно - „политика на парче и паричка”. Ако не се вземат мигновени мерки, скоро в България няма да се произвежда български пчелен мед”, каза още Неков. Той добави, че не може да се пропусне и фактът, че дигитализирането в пчеларството също може да помогне. „Има български комисар с този ресор, но явно говоренето става само на хартия или по ПР събития и е само с пожелателен, почти мечтателен характер", отбеляза Неков.
„Като докладчик по темата Пчеларство в ЕП, аз заставам зад българските пчелари и подкрепям техните действия и протести във връзка с масовото отравяне на пчелите, както съм го правил през целия си мандат като евродепутат”, каза още Момчил Неков.
Миналата година Европейският парламент прие Доклада за пчеларството, в който бяха включени мерки за по-добро финансиране, за справяне с наличието на фалшив мед на пазара и с проблемите с етикетирането, както и за запазване на разнообразието от регионални видове пчели. В този доклад, както и в приетия документ за пестицидите, Момчил Неков предложи мерки за справянето с проблема с нелегалните препарати, внос от страни извън ЕС, които влияят върху смъртността и тровят пчелите.