Сравнително високият дял на колебаещите затруднява категоричните прогнози за изхода от основните неизвестни, а те са: двубоят ГЕРБ срещу БСП и кои политически сили, извън трите сигурни (ГЕРБ, БСП, ДПС), ще спечелят представителство в Европейския парламент. Изходът от двубоя ГЕРБ-БСП ще зависи в голяма степен от способността за организационна мобилизация в изборния ден.
ГЕРБ на финалната права на кампанията се стабилизира след скандалите във властта и започна да възвръща подкрепата на част от разколебаната си периферия. Фактор в това отношение е и личното ангажиране на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в кампанията на терен. Неговото силно медийно присъствие в последните дни вдъхва увереност и мотивира привържениците му.
БСП остава затворена предимно в своя твърд електорат, не съумява да спечели доверието на свободните избиратели от политическия център и да създаде "вълна" от типа "всички срещу управляващите", каквито бяха очакванията преди началото на кампанията. Партията не успява да вкара в отбранителна позиция опонентите си от ГЕРБ, от което биха могли да дойдат допълнителни гласове за партията на Корнелия Нинова.
Мобилизацията на ДПС върви във възходяща линия. Предвид силната организационно-политическа машина на движението, най-вероятно те ще постигнат и допълнителна мобилизация на своите привърженици в изборния ден, което ще им позволи да получат двуцифрен краен резултат. Затвърждава се впечатлението, че европейските избори са особено мотивиращи за тази партия.
Още четири формации се борят за европейски мандат:
Най-високи са шансовете в патриотично-националистическия сектор, където във възходяща линия се представят две формации: "Патриоти за Валери Симеонов" и ВМРО-БНД. Двете формации ще се борят до последно за гласовете на по-широк кръг от избиратели.
Следващи по степен на вероятност са "Демократична България" и Коалиция за България. Към момента листата водена от Радан Кънев не успява да привлече повече привърженици от десния политически спектър. Коалиция за България печели от неспособността на БСП да привлече центристки избиратели. Дали една или повече от тези политически формации ще преодолее изборната бариера зависи преди всичко от вота на избирателите, които към днешна дата се колебаят. Шансове за по-добро представяне в предстоящите европейски избори имат също "Воля" и "Атака".
В последните дни от предизборната надпревара, основните фактори които могат да наклонят везните в една или друга посока са:
Поведението на колебаещите се - дали ще бъдат убедени да гласуват и коя политическа сила ще подкрепят.
Вариант за голям скандал от типа „Костинброд“ също би оказал влияние на крайния изборен резултат особено при такъв висок процент на колебаещи се да гласуват.
Паспорт на проучването:
Изпълнител: Изследователски център „Спектър“ с ръководител Петко Петков, доктор по социология
Възложител и финансиране: Институт за модерна политика
Извадка: Извадка на пълнолетното население (18+) с размер 984 лица от цялата страна.
Метод на събиране на информацията: Полустандартизирано интервю „лице в лице“. Максимално допустим размер на стохастичната грешка при 50% дялове и 95% гаранционна вероятност – 3,10%.
Период на проучването: 16-21 май 2019 г.
Дата на първа публикация: 23 май 2019 г.