Бургас. 83 % от гражданите в Европейския съюз смятат, че фалшивите новини или дезинформацията са заплаха за демократичните принципи. Това каза еврокомисарят и водач на листата на ГЕРБ и СДС за евроизборите Мария Габриел по време на дискусия на тема „Фалшиви новини и ценности на цифровото общество“ в Бургас, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Бургас. По думите ѝ според изследване основните теми, върху които фалшивите новини имат най-силно влияние, са здравето, околната среда и миграцията.
„В Европейския съюз фалшивите новини не са това, което наричаме незаконно съдържание. В европейското право незаконното съдържание означава език на омразата, пропаганда към тероризъм, сексуално насилие над деца и контрабандни стоки. За тях имаме много ясен подход. Аз се радвам, че той придобива все по-конкретни измерения. Признавам, че съм част от комисарите, които смятат, че има нужда от законодателство в тази насока. Вече има такова в областта на пропагандата към тероризъм. Приели сме законодателство, с което казваме, че в рамките на един час след сигнализирането платформите трябва да премахват съдържанието, пропагандиращо към тероризъм. Анализите ясно показват, че най-силното въздействие на този тип новини е през първите 2-3 часа. Този процес не е свършил и съм сигурна, че има още какво да се направи“, отбеляза еврокомисар Мария Габриел.
Тя добави, че темата за незаконното съдържание е ясно определена в европейското право, за сметка на въпроса с фалшивите новини. „Темата не присъстваше преди да поема ресора „комисар по цифрова икономика и общество“. Не беше лесно, защото нямахме дефиниция за фалшиви новини или дезинформация. Не всички фалшиви новини са незаконни – има много „сиви“ зони. Има две червени линии, които никога няма да пресечем – свободата на словото и правото на достъп до информация. Поради тази причина започнахме със създаването на експертна група на високо равнище, които в рамките само на 7 седмици успяха да ни представят доклад, в който за първи път разполагахме с основни данни в тази насока“, посочи още Мария Габриел.
По думите ѝ дезинформация или фалшива новина има тогава тогава, когато има и намерение за вреда. „Тук не говорим само за икономическа страна на проблема, а и за политическа и обществена. Най-негативното влияние на фалшивите новини е, че те рушат доверието. Разклащат доверието между обществото и институциите“, каза още еврокомисар Габриел.
Мария ПОПЧЕВА