София. В деня, в който православната църква почита паметта на светите братя Кирил и Методий, в Кърджали турският посланик у нас Хасан Улусой заяви: „Разчитаме на българските власти за по-ефективно изучаване на турски език в училищата“. Посланикът обяви готовността на Турция да съдейства в тази посока. Според него колкото повече нараства броят българите, които освен български, владеят и добър устен и писмен турски език, толкова повече ще се увеличат турските инвестиции в страната ни. На откриването на специализирания завод на „Теклас“ край Кърджали Хасан Улусой обърна внимание, че „в приятелска и съюзническа България“ има над 300 фирми с турски капитал. „Турция е третият по големина търговски партньор на България с годишен търговски стокообмен между двете страни, възлизащ близо на 5 млрд. долара. Вярвам, че тези цифри могат да се увеличат“, изтъкна посланикът. Той благодари на премиера Борисов за подкрепата за икономическите отношения между Турция и България, които според него са спойката на приятелството между страните и народите им.
Министър- председателят Бойко Борисов заяви, че ще поиска веднага турският посланик да изясни думите си за изучаването на турски език в българските училища, за да няма спекулации. По думите му не е работа на посланика да дава съвети за изучаване на език. „Който желае може да учи турски по всякакъв начин“, отбеляза премиерът Борисов. Той акцентира, че икономическата и финансова стабилност на България дават резултати, а инвестиционният интерес е голям.
От БСП определиха предложението на турския посланик да се изучава турски език като неприемливо и опит за чужда намеса във вътрешните ни работи. Лидерът на левицата Корнелия Нинова изтъкна, че днес честваме делото на Кирил и Методий, азбуката, езика си и приноса ни към другите славянски народи. От ВМРО бяха категорични, че казаното от Хасан Улусой е поредна провокация, недопустима намеса и агресия срещу Конституцията. Водачът на листата на ВМРО – БНД Ангел Джамбазки подчерта: „Да искаш задължително изучаване на турски език в суверенна страна с официален език български, и то в деня на българските просветители – Светите братя Кирил и Методий, е висша форма на наглост и политически цинизъм". От ВМРО обявиха, че ще настояват външно министерство да вземе категорично отношение по казуса.
Председателят на „Коалиция за България“ и кандидат за евродепутат Румен Петков коментира: „Би било изключително добра идея в Турция да започнат активно преподаване на български език, тогава можем да водим разговори в други посоки. Да започнат преподаване на българска история, на 500 години турско робство". Той посочи, че ако е вярно, че в учебници пише, че еничарството е било възможност за българите да правят военна кариера по време на 500-годишното турско робство, то авторите трябва да бъдат съдени.
„Ако цената на турските инвестиции у нас е утвърждаване на национални малцинства, промяна на конституцията ни, разбутване на етнически мир и пр., ще кажем на Турция – „Благодаря!“, коментира вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов. „И аз, подобно на видния български държавник Драган Цанков, който каза на Русия, която се опитваше в края на 19 век да налага агресивно своята политика в България, ще кажа ясно: „Не ви щем ни меда, ни жилото!“, заяви той.
По разпореждане на вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева посланикът на Турция ще бъде извикан в МВнР на 13 май. От външно министерство обявиха, че думите на посланика за изучаването на турски език в България, звучат смущаващо, тъй правителството никога не е възпрепятствало свободното чуждоезиково обучение. От МВнР подчертаха, че такова изказване от посланика на съседна и партньорска държава като Турция не съответства на очакванията на страната ни за това по какъв начин следва да се развиват нашите добросъседски и приятелски отношения.