Началникът на отдел „Компютърни престъпления“ към ГДБОП Явор Колев посочи, че руската хакерска група Fancy bear, свързана с военното разузнаване на Русия, е заподозряна в атаките към български сайтове през 2015 г., по време на изборния процес, а също и с манипулациите на изборния процес в САЩ, където са заподозрени, че са подслушвали кореспонденцията на представители на Демократическата партия. Той заяви, че киберпрестъпленията са трансгранични и огромна част от тях се координират и уговарят в тъмната част на интернет, в затворени форуми, за да не станат обект на проникване от страна на правоохранителните органи.
Политическият директор на Центъра за европейски изследвания „Вилфрид Мартенс“ Роланд Фройденщайн също посочи, че най-големите заплахи в сферата на киберсигурността идват от Русия и отбеляза, че броят на фишинг атаките и на незаконното събиране на информация преди европейските избори нараства. По думите му ключов фактор в борбата срещу кибератаките и дезинформацията е сътрудничеството между гражданите и военните, между ЕС и НАТО, между правителствата и гражданското общество.
Еврокомисарят по цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел отбеляза, че киберсигурността е част от ежедневието ни и ще бъде все по-важнa тема с всяко ново свързано устройство. Всяко ново свързано устройство означава повече рискове, но и повече възможности, заяви Габриел. По думите ѝ през последните години киберсигурността се подобрява, но все още над 80% от европейските компании не знаят дали са били обект на хакерска атака, а 44% от европейците имат основни цифрови умения. Еврокомисарят изтъкна, че няма държава членка, която може да се справи сама с предизвикателствата в областта на киберсигурността, затова трябва да има мобилизация на всички нива. „Изправени сме пред общи заплахи, затова трябва да търсим общи решения. Трябва да бъдем бдителни и да предприемем изпреварващи действия. Трябва да има общоевропейски подход по отношение на киберсигурността, защото кибератаките не признават граници“, заяви още Мария Габриел. Тя отбеляза, че акцентите за адекватна реакция на кибератака са координиран отговор, споделяне на информация за ситуацията и координация на публичната комуникация.
Участие в конференцията взе и кметът на София и председател на Сдружение „Граждани за европейско развитие на България“ Йорданка Фандъкова. Тя отбеляза, че важна част от ангажиментите ѝ като кмет, а и на Столична община е сигурността на разработените системи за управление в града. По думите ѝ, за да се отговори на нарастващите предизвикателства на първо място стои образованието и подготовката на професионалисти по киберсигурност, след това се нареждат експертизите и сътрудничеството на институциите, науката и бизнеса, а на трето място са инвестициите в нови технологии, които да гарантират по-висока сигурност на системите в града. Фандъкова посочи, че повече от 40 хил. души в София работят в IT сектора и именно за това е необходима стабилна киберсигурност. Тя отбеляза още, че този месец ще бъде обявена онлайн анкета, която да събере информация за познанията по сигурност в интернет сред учениците от всички софийски училища.
Ирина ИВАНОВА