Експертът по конституционното право и професор от юридическия факултет Гордана Силяновска - Давкова е официално кандидатът, с когото ВМРО-ДПМНЕ ще се яви като опозиция на предстоящите президентски избори. Тя събра подкрепата на 408 кандидати на конгреса на ВМРО-ДПМНЕ в Струга.
Запитана дали ако спечели изборите, ще положи клетва пред Република Северна Македония, подчерта, че не е политик, а професор и тя има ясна позиция за реалността.
Кандидатурата на Силяновска е наложена по същия начин, както през 2009 г., когато група членове на академичната общност, писатели и експерти застанаха зад бъдещия президент Иванов, който по-късно спечели доверието на ВМРО-ДПМНЕ на партийния конгрес. За Силяновска е трудно да установи връзки с която и да е политическа партия в Македония, защото тя винаги е била критична към всяко правителство.
И преди това наблюдателите очакваха да се почви някой от академичната обност, което щеше да облече фланелката на ВМРО-ДПМНЕ, особено в тази ранна предизборна фаза, когато се правят партийните изчисления кой кандидат ще има най-голям шанс да спечели през май.
Коя е Гордана Силяновска - Давкова?
Може би малко днес знаят, че Силяновска е била и министър без портфейл от 1992 до 1994 г. в първото правителство, което на Бранко Цървенковски . Преди това тя е била член на Конституционната комисия на Събранието на Република Македония през 1991 г., която е предприела важни стъпки за независимостта на страната. Получила е докторска титла „с почести“ през 1993 г. от Люблянския университет. Тя е основател на първия Съвет на европейското движение в Македония. В периода 2012 - 2016 г. е член на Венецианската комисия по въпросите на малцинствата. В момента е редовен преподавател във Факултета по право в Скопие, в Института за правни и политически науки. Автор е на над 200 научни статии в областта на конституционното право и е член на редица местни и международни институти и юридически асоциации.
Един от лидерите на професорския пленум
Професорът по конституционно право през 2014 г.,белязана със студентски протести, беше един от най-изтъкнатите членове на професорския пленум в опит да бъде защитена автономията на университета, когато беше внесен спорният Закон за висшето образование. Тя беше част от протеста на професорите пред парламента, където изнесе запомняща се реч, защо предложеното правно решение е погрешно, критикува капсулирането на министерството, което не е било консултирано от експертите, и не е била съгласна с липсата на концепция за развитие на университетското образование.
„Не вярвам, че ще трябва да говоря тук. Мислех, че те ще дойдат в университетите, ще участват в дискусиите, за да обсъдят реформата във висшето образование… Не вярвах, че ще трябва да стоя тук, защото очаквах да ни поканят в Комисията за образование, спорт и наука. Не, не ни поканиха. Нищо не ме спира, освен да напомня, че студентите учат, че политиката е диалог. Не може да има диалог, ако сме тук, а те са там“ - казва тогава Силяновска.
Беше проведен малък кризисен пленум, когато бившият премиер Никола Груевски започна разговори с професорите, които бяха събрани, за да проведат пресконференция. Имаше леко объркване и тромава реакция, защото в този момент обществеността, особено студентите, очакваха ожесточена конфронтация на красноречиви професори срещу политик, който се смяташе за основен виновник за лошата реформа в образованието. Силяновска заедно с пленума помоли Иванов да наложи вето, ако законът бъде приет в парламента, но след големия обществен натиск и издръжливостта на протестиращите, които обявиха автономна зона в университетите, правителството на ВМРО-ДПМНЕ оттегли законопроекта в началото на 2015 г.
Жесток критик на двуезичието
Силяновска взе участие в десетина предавания, в които твърдо се противопостави на новия Закон за използването на езиците, който де факто въвежда двуезичието в Македония на много нива, включително във всички институции. Тя е един от фронтмените заедно с проф. Ванковска и академик Кюлафкова, които получиха многобройни медийни етикети, особено че техните изявления разпространяват "албанофобия" и се твърди, че са близки до политиката на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ. Естествено, Силяновска Давкова възразява срещу подобни инсинуации и в своите изказвания използва изключително правни аргументи, особено за процедурата, в която законът е приет по съкратената процедура.
"Времето когато родителите ми бяха бити, за да пишат и говорят на сръбски, а баба ми и дядо ми трябваше да говорят български едно време, тази асоциация е лоша, а по времето на Втората световна война в западната част на Македония и документите и актовете са на албански език. Така че не мога да разбера заплахите по телефона, , че "И да не искате, ще трябва да го научите", казва тогава Силяновска Давкова.
Давкова не се съгласи с по-късните драми Иванов да не подписва законопроекта, който беше приет с абсолютно мнозинство, след като беше наложен вето, затова председателят Джафери парафира в необичайна процедура, която все още е в спор и изпрати закона за публикуване в Държавен вестник.
Борец срещу споразумението на Преспа
За нея споразумението от Преспа е неприемливо и показва, че Македония е разлагаща се страна, която е поставена в подчинена роля на Гърция с разрешението на южната съседка да се намесва безцеремонно във вътрешни работи на бившата югославска република и казва, че "провинция Македония вече е обявила Солун за столица на Македония". пред чуждестранни гости (на парада в Солун на 28 октомври) и посочи, че ще страната ще загуби най-важното - прилагателното "македонски". Тя подчерта в обширния правен анализ на споразумението за разрешаване на спора за името, че предприетите конституционни промени са недопустимо, грубо нарушение на всички принципи, и че те се извършва цялостна промяната на историята, македонската идентичност, македонски език, култура и образование. политическата и административната система, конституцията, свободите и правата на личността и гражданите “.
Ще води ли независима политика като президент?
В публичните си изяви професор Силяновска оцени присъдата за бившия министър-председател Груевски като очаквана, като се има предвид сериозността на престъплението и смята, че след окончателна присъда той трябва да се озове в затвора. Нейните предишни критики към неговата политика и обещанията на пленума би трябвало да я представят като човек, който ще се противопостави на грешните политики. От значение за десния електорат в Македония е, че нейните възгледи срещу Закона за двуезичието и Споразумението от Преспа са много популярни, така че избирателите, които искат политик зад националните позиции на македонците, биха й дали доверие. Донякъде и неутралните, както и тези, които са разочаровани от всички компромиси, че Македония трябваше да поеме собствената си тежест за деблокиране на евроатлантическия път, вместо да бъде управлявана от партийни директиви, би могла да приеме Силяновска за "разумно" решение дясното заа най-висока позиция в държавната власт. Естествено, СДСМ и тяхната коалиция ще се опитат да представят Силяновска като защитник на погрешни политики, противник на евроатлантическата интеграция и дори изолиран националист, който не е конструктивен в политическия диалог и реалната партийна политика. Друг аргумент е, че при избирането на Силяновска сценарият с Иванов ще се повтори и че няма нужда от нов "вълк в агнешка кожа".
Въпреки това, Силяновска каза, че ще търси подкрепа от СДСМ, но дали ще я получи, ще покажат резултатите от изборите.
Превод и редакция: Юлиян Марков