Скопие. Парламентът на Македония завърши пленарното заседание за приемане на предложенията за четирите конституционни поправки, с които името на страната ще стане Северна Македония и ще се потвърди държавният суверенитет и македонската идентичност, пише скопското електронно издание „Фактор“.
Заседанието продължи 3 от 12 възможни дни, колкото са предвидени от правилника за дейността на парламента за обсъждането на четири конституционни изменения – за всяко по три дни.
С утвърждаването на конституционните промени, предложени от правителството на премиера Зоран Заев в съответствие с договора между Атина и Скопие за решаване на спора за името, народното събрание завърши втората фаза от процеса по промяна на Конституцията.
Съгласно информацията на изданието, в сряда би трябвало да започне общественият дебат за приетите поправки, за който се предвиждат пет дни, след което правителството ще трябва да формулира предложенията за конституционните изменения и да ги върне отново в парламента за гласуване.
В третата, последна фаза, за окончателно приемане на поправките в Конституцията на Македония, е нужно квалифицирано мнозинство от две трети, или 80 депутати, за което управляващата коалиция от ново ще трябва да получи подкрепата на отцепниците от ВМРО-ДПМНЕ, които гласуваха за започване на процеса.
Предвижда се Конституцията на Македония да е променена до първата половина на януари 2019 година, а за да влезе в сила всичко това трябва Гърция да ратифицира договора за името и присъединителния протокол на Македония за членство в НАТО.
Парламентът на съседната страна започна процеса за изменение на Онсовния закон на 19 октомври с подкрепата на 80 народни представители. Квалифицираното мнозинство бе постигнато с гласовете на осем депутати от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, които впоследствие бяха изключени от партията и формираха своя собствена депутатска група.

Превод и редакция: Иван Христов