Реформираното Управлението сигурност и контраразузнаване (УБК), което съгласно новия Закон ще се нарича Агенция за национална сигурност, трябва да започне да функционира от 1 юни, като правителствена агенция, ръководена от директор, назначаван от правителството по предложение на премиера, а нейните сътрудници не трябва да имат съдебно минало.
Нейното формиране е част от по-широк процес на реформиране на службите за сигурност и разузнаване, което е един от приоритетните реформени процеси по пътя към европейска интеграция. На 1 ноември миналата година беше създадена ОТА (Оперативно-техническа агенция*), която е медиатор в процеса на следене на комуникациите и има техническа роля, т.е. включва мярката и пренасочва сигнала към потребителя на мярката, но няма достъп до наблюдаваното съдържание.
Новата агенция продължава процеса на реформи в тази област - УБК се вади извън Министерството на вътрешните работи, което прекратява тайната полиция в страната, извършва се деконцентрация на властта в тази област.
Целта е да се създаде ефикасна, деполитизирана, непартийна агенция, която да защитава държавата, нейните национални интереси и гражданите. Реформите се опитват да регулират функционирането на вътрешното разузнаване, но също така то да не бъде свръхрегулирано.
ри области са в центъра на работата на тази агенция - противопоставяне, борба с тероризма, защита на конституционния ред и по-високи форми на организирана престъпност, преди всичко корупцията на държавните служители и предотвратяването й.
Засега не е известно под чия шапка ще е новата агенция, но със сигурност няма да бъде в Министерството на вътрешните работи.
Директорът на агенцията се назначава и освобождава от правителството по предложение на министър-председателя с мандат от пет години с право на нов избор. Според новото правно решение той трябва да бъде посочен в периода от 20 май до 1 юни.
Агенция „Фокус“ припомня:
Оперативно-техническата агенция Скопие е законово установена със Закона за ОТА ("Официален вестник на Република Македония" № 71 от 19.4.2018 г.) и започва работа на 1 ноември 2018 г. Нейното създаване цели да предотврати злоупотреба с мярка за наблюдение на електронните съобщения на гражданите от упълномощени органи за прихващане на комуникации или оператори. В нейната сфера на защита са само електронни форми на комуникация между гражданите.
ОТА е независим и самостоятелен държавен орган, който осигурява техническа връзка между операторите и упълномощените органи за прихващане на съобщения в случаите, когато съдебно решение е разрешило наблюдението на съобщенията за целите на наказателно разследване или за защита на интересите на сигурността и отбраната на държавата. ОТА не разполага с техническа възможност за достъп до последвалото съдържание, а техническата връзка между операторите и упълномощените органи се предоставя изключително и само въз основа на издадена съдебна заповед за прихващане на съобщения.
Превод и редакция: Иван Христов