Скопие. Надвиснало ли е руско вето над името на Македония, анализира в коментарна статия македонското електронно издание "Фактор".
В понеделник излезе коментар на руския министър на външните работи след приемането на конституционните изменения в македонския парламент. "Видно е, че продължаването на процеса е наложено отвън, за да може Скопие да бъде принудено да влезе в НАТО. Това става чрез нарушаване на македонското законодателство. Позицията на президента на Македония и мнението на мнозинството от населението, които отхвърлят сделката "Преспа", се пренебрегват ", се казва в коментара. След това се говори за протести в Скопие и в други градове, поляризация в обществото, спомената е експлозивна ситуация, която може да подкопае стабилността и сигурността на Балканите, свързани със събитията в Гърция, разпада на управляващата коалиция в Атина заради Преспанското споразумение ... И се стига до заключението, че: "Позицията на Руската федерация по проблема с името на Македония остава непроменена - трябва да се намери стабилно решение без външен натиск, налагане на срокове отвън, което да има широка обществена подкрепа, както в Република Македония, така и в Гърция. Подчертава се факта, че въпросът трябва да бъде разгледан в Съвета за сигурност на ООН в съответствие с член 3 от Резолюция № 845 на Съвета за сигурност на ООН.
На първо място, Македония трябва да поиска от другите страни в Съвета за сигурност на ООН, които подкрепят процеса на евроинтеграция на страната да се подготвят за битка с аргументи с Руската федерация. Ясно е, че според резолюция 845 в доклада до Съвета за сигурност на ООН трябва да се отбележи, че различията в името са преодолени, проблемът е решен и се препоръчва да се приеме новото име и да се регистрира в системата на ООН, за да започне да се използва. Като се има предвид сегашното положение на Русия, в дискусията в Съвета за сигурност Русия може да направи невъзможно постигане на споразумението. Може да се окаже, че няма да може да се приеме нова резолюция, като се има предвид правото на вето на Русия. Като се има предвид опита с Тайван и китайското вето, вето може да бъде наложено и сега. Ако докладът не бъде приет, няма начин да реализира промяната в името, така че секретариатът на ООН да може да регистрира новото име и да то да започне да се използва. Алтернатива на резолюция, която няма да бъде приета, е изявление на генералния секретар, което от своя страна е документ, който не задължава никого и не създава правни последици.
Русия е наясно, че Македония ще бъде само тежест за Алианса и няма да даде стратегически принос. Това, което се случва сега, е само част от това, което някои наричат, "хибридната война" между Русия и Запада за влиянието на Балканите.

Превод и редакция: Юлиян Марков