Скопие. Две години след събитията от 27 април 2017 година част от участниците в събитията са осъдени , а обществеността все още чака разкриването на организаторите, пише македонското електронно издание “Фактор“ и припомня случилото се на този ден в хронологичен ред.
В Събранието на Република Македония, с много реплики и контрареплики , започва 20-ото продължение на учредителната парламентарна сесия, в чийто дневен ред е включена точката за избирането на новия председател на Събранието – депутатът от Демократичния съюз за интеграция Талат Джафери. Извън сградата на Парламента се провеждат 60-тите протести на гражданската инициатива "За единна Македония", в които се изисква отхвърлянето на т.нар. "Тиранска платформа" и провеждане на нови парламентарни избори.
В 14:00 часа лидерът на СДСМ Зоран Заев настоява за спазване на процедурния правилник и да се премине към избора на председател на парламента, като подчертава, че има ново парламентарно мнозинство от 69 депутати.
В 18.00 часа председателстващият Трайко Веляновски прекратява 20-тото заседание от учредителната сесия на Асамблеята, но депутатите остават в пленарната зала, а новото управляващо мнозинство избира за нов председател на Събранието Талат Джафери.
В 18:30 часа в пресцентъра депутатите се подготвят за пресконференция на Зоран Заев и Талат Джафери, след като четири месеца след провеждането на парламентарните избори и след десетилетие държавата получава ново управляващо мнозинство.
Докато тече пресконференцията на Талат Джафери се провежда, депутатите и журналистите виждат тълпа от граждани които успяват да пробият защитния кордон и да достигнат до вратите на парламента. Докато Заев говори, тълпата вече влиза в парламента и охраната затваря вратите на залата за пресата.
Повече от три часа полицията не успява да установи контрол над ситуацията.
Около два часа в пресцентъра на първия етаж, няколко депутати, включително бъдещият премиер Зоран Заев и новоизбраният председател на парламента Талат Джафери, са обсадени и нападнати от тълпа от граждани. Официално над сто души се озовават в болница, а най-критичната ситуация е състоянието на депутат Зиядин Села.
Делото за събитията на събранието на 27 април 2017 г. започна на 22 август 2018 г. и е едно от най-големите в съвременната македонска история. Първоначално процесът започна срещу общо 33 души, от които 31 души са обвинени в терористична заплаха за конституционния ред на държавата и от двама за подбуждане. Но след като беше приет Законът за амнистия, 15 души бяха помилвани.
В рамките на доказателствената процедура са разпитани около 50 свидетели, както и един застрашен свидетел. Свидетели са сегашния премиер Зоран Заев, министър Дамян Манчевски, бившия председател на парламента Трайко Веляноски, епископ Пимен и др.

Съгласно Закона за амнистията за събитията от 27 април 2017 г., амнистията не се отнася за организаторите, физическите лица, които са носили оръжие, и за служителите, които са превишили властта си.
Положително становище по исканията за амнистия получиха петимата депутати - Муковски, Арнаудов, Василевски, Тарчуловски и Димовски, организаторите на инициативата "За единна Македония" Богдан Илиевски, Владо Йовановски и Борис Дамовски, персоналът на тогавашния председател на парламента Иван Цветановски и Елена Дочевска -Божиновска, братята Младеновски, които за пръв път откриха подробности за организацията на кървавия четвъртък, и Захари Симовски, Илия Славевски и Митре Пирповски от патриотичните сдружения.

Съдебният състав на Скопския наказателен съд, ръководен от съдията Добрила Кацарска, на 15 март наложи общо 211 години затвор за 16 обвиняеми за насилието в Събранието на 27 април 2017 г., а Игор Дурловски бе оправдан.
Митко Чавков получи най-високото наказание от 18 години, Митко Песов 15 години, Душко Лазаров 15 години, Горан Гьошевски - Леви - 15 години, Оливер Поповски - 13 години, Оливер Радулов 10 години, Мунир Пепич - 15 години, Абдулфета Алими - седем години, Младен Додевски - 12 години, Яне Ченто 15 години, Горанче Ангеловски - 12 години, Игор Юг - 12, Влатко Трайковски - 15 години, Вилям Михайловски - 14 години, Николо Митровски - Кольо - 15 години и Александър Василевски - Нинджа - осем години.
Основната прокуратура за преследване на организираната престъпност и корупцията, чрез изявление през февруари тази година, съобщи, че пет лица, заподозрени в организаторите на събитията от 27 април, са в процес на разследване.
Те са обвинени в извършването на престъпление "терористична заплаха за конституционния ред и сигурност".
От прокуратурата съобщиха, че констатациите от досъдебното производство посочват, че заподозрените в началото на 2017 г. са подготвили и изпълнили план с намерение да предотвратят мирното прехвърляне на властта. За тази цел те са организирали и материално подкрепили масовите протести, първо пред Държавната избирателна комисия, а след това и протестите на движението "За единна Македония", което завърши с насилственото влизане в парламента на 27 април.
„Заподозрените като организатори са включили цялостната партийна структура и значителни средства за постигане на целта и са дали възможност за непрекъснато намаляване на броя на полицейските служители, които осигуряват протестите. В опит да застраши конституционния ред и сигурност, в критичния ден са организирали безпрепятствено навлизане на протестиращи в парламента и са наемали хора да извършват насилие. В същото време, от седалището на политическа партия, те непрекъснато са мобилизирали членовете на партията от Скопие и други градове. Един от заподозрените с превозно средство, собственост на Управлението за сигурност и контраразузнаване, е донесъл оръжия и бронежилетки пред парламента на Република Македония, които бяха предназначени за протестиращи лица, които имат опит в боравенето с оръжия. С тези дейности заподозрените причиниха чувство на несигурност, заплаха и страх сред гражданите“, информира Основната прокуратура.