Москва. Русия ще признае сръбско-косовски договор, ако има такъв, пише Мирче Адамчевски, македонски журналист в материал в македонското електронно издание “Фактор“ в материал, представен без редакторска намеса
Събитията в Косово онзи ден бяха повод за руската общественост да се позанимава със сръбско-косовските отношения, още повече, че един пострада и руски дипломат от ООН. Но както минават дните, няма нищо след първата енергична реакция на събитията и вниманието е насочено повече към дипломата, към дипломатическата му защита, към осъждането на косовските власти за насилието срещу него и така нататък.
Сергей Лавров, който бе на двудневно работно посещение в Словения, каза, че действията на косовската полиция са всъщност "провокация на албанската страна", коментирайки мисията на косовските власти, арестували етнически сърби в северната част на Косово, населена предимно със сърби, която Косово определи като действие срещу престъпността и корупцията. В този контекст ръководителят на руската дипломация изтъкна, че международната общност, ЕС и НАТО се опитват да създадат "санитарен коридор" на Балканите, тоест един вид буферна зона към Руската федерация. Подобни изявления на първия руски дипломат не са нищо ново, когато става въпрос за Западните Балкани. Спомняте си какви бяха реакциите за Македония през изминалите години, особено преди подписването на Договора от Преспа. Но събитието предизвика реакции и в руската общественост, а не само в дипломатическите среди.

Така един от най-големите познавачи на Балканите, академик Елена Гускова, голям поддръжник на Сърбия, заяви във вторник, че събитията показват, че Сърбия скоро трябва да реши въпроса за статута на Косово. Тя взе предвид появата на сръбския президент Александър Вучич в парламента на Сърбия. „За първи път Александър Вучич по време на преговорния процес между Белград и Прищина направи твърде тъжното заключение, че Сърбия е загубила по въпроса за Косово и Метохия. Той заяви, че скоро ще дойде време за разрешаване на въпроса за статута на Косово и признаването на неговата независимост. Няма алтернатива на това решение, каза Вучич. Той прекрасно разбира, че след това изказване може да последва политическата му смърт, а хората, които свързват „предаването“ на Косово с неговото име, вероятно няма да го изберат на следващите избори, ”каза Гускова.
По думите й сръбският президент оказва натиск върху ЕС, САЩ и НАТО. „Целта на всички беше да накарат Вучич да приеме решение, което е непопулярно в страната. Следователно няма да има конфликти във външния план, защото той върви по техния план и е длъжен да вземе такова решение ”, каза Гускова. Според нея напрежението може да съществува само в Косово. Това е зона на конфликт и тук проблемът трябва да бъде решен. "В Русия, въпреки осъждението на руското правителство на действията на албанската полиция, дипломацията смята, че въпросът за Косово е вътрешен въпрос за Сърбия. Така че Русия няма да се намесва в това и ще приеме всяко решение, което е одобрено както от сръбската, така и от албанската страна, "заключи Гускова.
Георги Енгелхард, близък сътрудник на Института за славянски науки към Руската академия на науките (РАН), е близо до възгледите на Гускова и отбеляза, че Вучич всъщност е започнал новия етап за признаване на независимостта на Косово. „Той отмени разговорите по демаркацията. Сега той каза, че може да се проведе референдум по въпроса за Косово. А това означава да се промени конституцията“ - казва Енгелхарт. Според него Вучич в следващия период ще атакува онези, които не разбират нуждите от отстъпки и компромиси с Косово. От друга страна, според Вучич, е възможно да се засили албанския натиск скоро и това ще бъде основа за необходимите болезнени отстъпки по косовския въпрос. "Това показва програмата на действията на сръбското ръководство през следващите месеци", казва Енгелхард.

Така не разсъждава обаче политическият анализатор, водещ научен сътрудник в Института за Европа в РАН Павел Кандел. Той смята, че сръбските власти не са готови да признаят независимостта на Косово. Според него Вучич маневрира. "Сега е много опасно за него просто да признае независимостта на Косово и да не получи нищо в замяна. Той трябва да създаде впечатлението, че Сърбия е получила поне нещо в това отношение. А албанците не са готови да дадат нищо в това отношение. Така че в този момент той едва ли е подготвен за това, което се очаква от него на Запад, ”каза Кандел.
Експертът от Центъра за политически анализи Андрей Тихонов смята, че албанските власти в Косово "няма да се успокоят, докато не ликвидират докрай сръбското население от Косово и Метохия". Според него инциденти като тази от сряда ще се повтарят. Разбира се, Сърбия трябва да реагира, но не знае как. "Страната разчита на интеграцията в ЕС и няма намерение да се връща към времето на Слободан Милошевич. А Вучич не иска да завърши дните си в Хага. Така че, ако той иска в ЕС, той ще трябва да признае Косово. Такава перспектива за руските и сръбските патриоти изглежда ужасна, но Сърбия "отива в Европа", бавно и упорито ", каза Тихонов.

Съвсем наскоро, в средата на този месец, фондация Карнеги в Москва проведе дебат по темата: отношението на Русия към разрешаването на косовския въпрос. Развитието на събитията показа, че това е много актуална тема. Москва многократно е заявявала, че ще подкрепи всяко решение, договорено от двете страни и удовлетворява Сърбия. И наистина, тя не може да се държи по различен начин. Ако Сърбия и Косово се споразумеят, в Съвета за сигурност на ООН Русия със сигурност няма да пречи на споразумението да бъде подкрепено от членовете на Съвета. Но Москва често заявява, че това е решение трябва да е основано на резолюция №1244 на Съвета за сигурност на ООНг., където не се споменава независимостта на Косово.
Сърбия не знае как да се справи с това. Тя е под силен натиск от Запада, главно от САЩ, и преговаря с Косово под егидата на ЕС от няколко години. От друга страна, тя не може да забрави ролята на Русия в косовския въпрос и подкрепата, която получава от Москва, главно в ООН. Разкрачена между тези две страни Сърбия, сякаш не знае какво да реши. Както се казва „Хем й се иска, хем не й стиска“ . През последните две десетилетия в Сърбия се изгражда патриотичния образ на Русия. Сякаш тя е по-голям патриот от Сърбия по отношение на Косово. Максим Саморуков от Фондация Карнеги казва: "За сметка на това се изразяват различни мнения, но всички те предполагат, че руската позиция е стандартът на истинския сръбски патриотизъм, отдалечаването, от който свидетелстват за ненадеждността на един или други политици в самата Сърбия."
Според него в действителност обаче изглежда, че сръбското ръководство не е уверено в руската подкрепа, както може да се чуе от устата на руските дипломати. От есента на 2018 г. Вучич се срещна два пъти с руския президент Владимир Путин.В ход бяха интензивни преговори с Косово, когато изглеждаше, че се вижда някакво решение – най-вече такова, в което се говори за размяна на територии. Сърбия искаше да чуе за реакцията на Русия, за обмяната на територии в замяна на признаване на Косово. Самуруков смята, че Вучич не е получил гаранции за подкрепата на Москва за гореспоменатите решения. Това е така, защото формулировките в официалната позиция на Русия след двете срещи не са се променили.
Така или иначе всяко решение на косовския въпрос Русия ще се стреми да използва за собствените си нужди. Например, ако има размяна на територии. Това вероятно е била идеята, подкрепена и предложена от САЩ. В такъв случай Русия ще може да се надява, че някога тя ще бъде в състояние да приложи това решение за решаване на въпроси, свързани с Украйна. Например, промяна на границите - те трябва да се чертаят според етническата принадлежност на населението за получаване по-компактна етническа територия.

Вече има интерес към този план, дали резолюцията на Косово издава универсално решение за други региони, където има подобни проблеми? Например, в Нагорни Карабах, между Армения и Азербайджан. Или Абхазия и Осетия, или Приднестровието. Да не говорим за Сирия, Либия или някои европейски страни. Отговорът трябва да бъде, че всяка планина има собствена тежест. Най-добре е обаче да не се допуска промяна на границите, дори и в Косово.
Москва не се намесва в преговорите за Косово. Тя оставя ЕС да управлява играта. Но изглежда, че преговорите излязоха от контрола на Съюза, особено след намесата на САЩ. Веднъж дори се заговори за предполагаемо споразумение между САЩ и Русия около Косово. Трудно е да се повярва, че има такова споразумение. Двете страни имат много други проблеми в отношенията си, така че няма време да се стигне в дневния ред за независимостта на Косово. Намесата на Москва не би била продуктивна, като се има предвид, че Западът я смята за заплаха за Балканите. И няма къде да се намеси, ако не бяха Сърбия и Република Сръбска в Босна и Херцеговина.
И докато някои руски експерти вече смятат, че Вучич ще предаде Сърбия по въпроса за Косово, има и такива, които вярват, че нещата ще продължат да са от полза за сърбите. В дебата на Фондация Карнеги от хора имат връзки със Запада се чу, че Вучич в отношенията си с Европа и Съединените щати е много по-кооперативен и по-положителен от партньорите си от Косово. И дори САЩ и ЕС са уморени от отношението на косоварите. За заплахите на "Велика Албания" се говори, че те са били използвани само за изнудване на Европа. И това няма да стане, защото в Косово има политици, които не искат да бъдат втора цигулка в нова държава.
Румъния и Молдова могат да бъдат взети тук например. И в Румъния, и в Молдова има сили, които постоянно казват, че двете страни ще се обединят и по този начин Молдова ще стане член на НАТО и ЕС. Говори се около тридесет години, но не става дума за сливане. Просто в Молдова има политически сили, които искат да бъдат независими. Така е и в Косово. Тя не може да стане член на НАТО, а с декларативни съобщения за "Велика Албания". Освен това в Косово има хора, които заявяват: „За това ли се борихме, сега да бъдем под чадъра на друга държава. Искаме собствената си страна."
В края на краищата, ще има ли скоро независимо Косово? Много експерти смятат, че няма. На първо място без Съединените щати, въпросът с Косово няма да бъде решен. На 18 юни американският президент Доналд Тръмп ще обяви участието си в нова кандидат-президентска кампания Неговата администрация непрекъснато се променя, а Държавният департамент не знае кой колко е способен след многобройните оставки на опитни дипломати. Така че от юли нататък ще бъдем свидетели на ангажираността на Тръмп за изборите. Джон Болтън, съветник по националната сигурност, някога беше против независимостта на Косово.
През есента ръководството на ЕС ще се промени. Това означава, че косовският въпрос се отлага за по-добри времена, защото е трудно да се повярва, че решение ще бъде намерено до октомври. Затова ще бъде важно кой ще влезе в ръководството на ЕС. Ще отнеме време, за да проучи проблема между Сърбия и Косово. Дали новите европейски лидери ще одобрят позицията на Сърбия? Колко ще им пречи поставянето на нови и нови искания от страна на косоварите. Западът се научи, че Вучич е кооперативен и отстъпва при натиск, което значи, че може да бъде притискан . Но това със сигурност ще изисква някаква гаранция за сътрудничество. И накрая, дори да се постигне споразумение, кой знае колко време ще отнеме, за да бъде изпълнено.
А руснаците? Вариантът за забавяне на решението също ще бъде подходящ за тях. Това замразява конфликта за неопределено време. На фона на непрекъснато критикуване на събитията в Косово, прозира желанието им да се създаде прецедент, който ще им бъде от полза при решаването на много въпроси в постсъветското пространство.

Превод: Юлиян Марков