„Той описва социална утопия ", заяви генералният секретар на ГСПД Ларс Клингбил. „Това не е моя позиция, нито на ГСПД", увери Клингбил.
По-рано Кюнерт заяви в интервю за Die Zeit, че иска да колективизира големи компании като BMW - „чрез демократични средства". Без колективизация „преодоляването на капитализма е немислимо". Използвайки примера на автомобилния производител, той продължи: „За мен е по-малко важно дали на вратата на BMW пише държавна автомобилна компания “или„ кооперативна“. Решаващият фактор е разпределението на печалбите да се контролира демократично. „Това изключва капиталистически собственик на този вид бизнес", поясни Кюнерт.
В тази връзка преди отпътуването си за София председателят на Християнсоциалния съюз (ХСС) и министър-председател на Бавария Маркус Шьодер призова ръководството на ГСПД и по-специално федералния министър на финансите Олаф Шолц да противодействат на социалистическите тези на Кюнерт - например при подготовката на реформата на данъка върху недвижимите имоти. Шолц би могъл да изпрати ясен сигнал срещу социализма, категоричен бе Зьодер. „ГСДП се нуждае от разумно предложение от Шолц, за да докаже, че не мисли социалистически. Сега ГСДП ще е под още по-зорко наблюдение“, предупреди Зьодер.
Генералният секретар на ХСС Маркус Блуме направи подобно изявление: „Ръководството на ГСПД трябва да направи ясно разграничение от подобни фантазии“. Той препоръча на Кюнерт да се присъедини към редиците на партията „Левица“, защото „с такива хора правителството не може да работи“.
Превод и редакция: Тереза Герова