Люксембург. Европейският съюз е обединен и призовава за деескалиране на насилието в Либия, заяви върховният представител на Съюза по външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини, цитирана от европейската редакция на Politico.
Първият дипломат на Брюксел, в изказване след края на срещата на външните министри на страните-членки, заяви: „Виждам единство сред държавите-членки... на първо място призоваваме всички страни и регионални играчи да приложат пълно и незабавно хуманитарно примирие, както поиска ООН и, второ, да избягват нова военна ескалация... и да се върнат обратно на масата за преговори“.
За Politico северноафриканската страна изглежда на ръба на гражданска война, след като „генерал Халифа Хафтар, лидерът на подкрепеното от Египет правителство в източния град Тобрук, започна офанзива срещу Триполи, където заседава международно признатото правителство на Файез Сарадж“, както пише изданието.
Вестникът пише още, че „страната е разделена между две столици след оглавяваната от Франция интервенция на НАТО през 2011 година, в резултат от която бе свален“ и убит без съд и присъда дългогодишният й лидер Муамар Кадафи. „Политико“ констатира още, че и двете страни имат подкрепата на регионални играчи, като зад Сарадж са Катар и Турция, докато Хафтар получава помощ от „Саудитска Арабия, ОАЕ и Египет“.
Изданието отбелязва, че „европейската подкрепа е по-трудна за разбиране“.
Брюксел официално подкрепя правителството в Триполи. Но либийският премиер е протестирал пред френския посланик в града Беатрис дю Хелен относно предполагаемата подкрепа на париж за Хафтар, отбелязва медията, като посочва още, че бившата колониална сила в Либия – Италия, в миналото се е оплаквала от подкрепата на Франция за Хафтар.
Франция обаче беше сред страните, които призоваха всички партии да потърсят сдържаност по време на срещата на външните министри на Г-7 в петък. В събота италианският външен министър Енцо Моаверо каза, че по време на преговорите на Г-7 Рим и Париж са се съгласили напълно.
Все пак висш дипломат на срещата на външните министри в Люксембург не беше убеден. "Някой на масата би искал да види Хафтар, който да доминира и да донесе някаква стабилност", каза той. Представител на ЕС заяви: „В този момент не разбирам чия страна взима Париж“.
Сред министрите има сериозни опасения за либийската ситуация. "Знам, че в тази област има противоположни интереси, но фрагментацията на Либия също ще бъде заплаха за сигурността на Европа ... аз съм загрижена за това", каза Тимо Сойни, Финландия.
Едно от опасенията на ЕС е, че кризата в Либия може да доведе до нова вълна от мигранти, която, няколко седмици преди европейските избори, може да повлияе на гласуването.
Все пак евробюрократите не са силно разтревожени, отбелязва „Политико“: „Не очаквам Хафтар да надделее, той не разполага с такива възможности, но дори и да го направи, ще иска да покаже стабилност, освен ако не пусне определен мигранти да тръгнат, само, за да изнудва Рим“.

Превод и редакция: Иван Христов