„Създаването на НАТО бе утвърждаващия живота отговор на Запада на Йосиф Сталин, който се готвеше да изкове Европа като васален на СССР континент. НАТО - със своите икономически ресурси и идеалистични ценности - се противопостави на Варшавския договор и неговата идея за „социализъм на бесилката", припомня изданието думите на френския писател и философ Албер Камю.
НАТО дължи своята мощ и жизнена сила на САЩ – тогава и сега. Повече от 3,2 млн. войници, 18 115 танкове, 21 125 бойни самолета и 1799 военни кораба са в ръцете на държавите от Алианса - около 40 процента от тях са на САЩ. Като „бонус“ е и тяхната атомна бомба, 150 броя от които са разположени в Европа, включително в Германия, подчертават от редакцията.
„Западът винаги е дължал съществуването си както на своите ценности, така и на своята устойчивост. Тази двойственост очевидно вече не издържа. Америка не желае, Германия не е в състояние да спазва ангажиментите, поети донякъде и заради нея. Въпреки че външният министър на ФРГ Хайко Маас обеща вчера Вашингтон, че светът „може да разчита на Германия“, всички знаят, че обещанието на Меркел за отделяне на 2% от БВП на страната за отбрана отдавна отдавна е осребрено. Няма бюджетно планиране, което да доведе до тази цел. Голямата коалиция не желае да прави тези разходи“, пише изданието.
Според Focus САЩ вече имат нови стратегии. Първата е концепцията за „мека сила", формулирана от професор Джоузеф Най: стратегия за културен обмен и дипломатическо сближаване, използвана от предшественика на Тръмп Барак Обама. Днес Европа е военно джудже, но мек гигант. Втората концепция се основава на изкуствената архитектура на режима на санкции на глобално ниво, който трябва да попречи на вероятния нападател да разшири потенциала си за атака. „Предпочитаното оръжие на сегашния американски президент все още не е картечницата, а кутията с инструменти на икономическите винтове“, обобщават от редакцията.
Превод и редакция: Тереза Герова