Москва. Антисръбските (според автора – антируски) сили на Балканите и техните покровители предприемат все повече усилия, за да закрепят резултатите от разрушителния процес, започнал с натовските бомбардировки над Югославия през 1999 година. А именно – да легализират напълно статута на Косово, оглавявано от военния престъпник Хашим Тачи, да лишат косовските сърби от надежда дори и за минимална автономия, да обезпечат НАТО с военни бази и окончателно да завържат Балканите към Северноатлантическия алианс, пише руското издание „Фонд за стратегическа култура“ в материал, представен без редакторска намеса.
През последните месеци в тази посока са направени няколко енергични крачки.
В края на декември м.г. Тачи подписа указ за създаване на косовска армия. Силите за сигурност на този окончателно непризнат сепаратистки обект ("Република Косово" не се признава от Сърбия, Русия, Китай, Израел, Иран, Испания, Гърция и редица други държави) ще се трансформират в армия с 5000 души, чиито разходи се планират в размер на около 100 милиона. евро на година. Това е в явно противоречие с Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, която позволява само присъствието на многонационални контингенти под международен контрол на територията на провинцията.
Въпреки това Тачи, който някога оглавяваше терористичната армия за освобождението на Косово, не се смущава. Вероятно, защото косовските албанци възнамеряват да продължат да прибягват до сила при разрешаването на спорни въпроси, както направиха преди 20 години, предизвиквайки война със Сърбия.
Втората стъпка по пътя на „натовизацията” на Балканите е създаването в региона на нови военни бази на съюза. Веднага след операция „Милостив ангел” (подигравателното име на варварското бомбардиране на Югославия от северноатлантическия блок през пролетта на 1999 г.), строителството на най-голямата военна база в Европа, Bondsteel, започна в сръбската автономна провинция Косово и Метохия. През всички следващи години Съединените щати превърнаха „Бондстийл“ в регионален опорен пункт на въоръжените си сили и в центъра на тяхната подкрепа в Източното Средиземноморие на територията, конфискувана от Сърбия.
Тук се обучават военнослужещи за армията в Прищина. Според сръбския вестник "Република" в базата "се обучават бъдещи терористи, оттук идва разпространението на наркотици, които се транспортират през Албания, България, Македония, а след това се изпращат на Запад“.
На 3 май информационните агенции съобщиха за плановете на Пентагона за финансиране на модернизацията на военния полигон „Криволак“ в Северна Македония за изграждане на пълноценна база на Северноатлантическия съюз. Сръбският военен анализатор Мирослав Лазански (според съобщения в медиите, той ще бъде назначен за нов посланик на Сърбия в Русия) предложи Криволак да се превърне в подобрена версия на базата на Бондстийл. Има данни за изграждането на въздушна база в албанския град Кучов. Не се изключва възможността за появата на друга база на НАТО в Северна Македония, в района на Куманово. НАТО е твърдо установен на Балканите.
А това директно означава увеличаване на заплахите за сигурността на Сърбия. Миналата седмица в Берлин, с участието на канцлера на Германия и френския президент, на срещата на върха на страните от Западните Балкани, както съобщи сръбският президент Александър Вучич, страната му чу много обвинения, заедно с искания да признае Косово.
Още една крачка към окончателното "натовизация" на Балканите е снабдяването с американска военна техника на лоялните американски режими. Това е направено безплатно, като част от програмата за премахване на военния излишък на американската армия. Пентагонът се отървава от боклука и същевременно се свързва с нови сателити.
От 2017 г. Съединените щати доставиха на Албания 77 бронирани превозни средства HMMWV M1114 и 40 бронирани превозни средства Navistar International MaxxPro с подобрена защита срещу снаряди (клас MRAP). На 3 април се състоя церемонията по прехвърлянето на следващата партида от 37 бронирани превозни средства.
Ще бъде доставено и по-сериозно оборудване. На 21 април, по време на посещението си в Съединените щати, албанският министър на отбраната Олта Джачка подписа междуправителствено споразумение за получаване на военна помощ от три мултифункционални хеликоптера Sikorsky UH-60A Black Hawk. През лятото Националната гвардия на Ню Джърси ще започне да преподава на албански пилоти, които да контролират тези хеликоптери. Обучението се финансира изцяло от Министерството на отбраната на САЩ. След ремонта и модернизацията самите бойни превозни средства ще бъдат доставени в Албания в края на 2019 г. - началото на 2020 г.
За бъдещата армия на Косово от САЩ в края на миналата година пристигна първата партида превозни средства от 24 многоцелеви бронирани превозни средства HMMWV M1114. Доставките на тази техника ще продължат, тъй като Прищина подписа договор със САЩ за закупуването на 51 автомобила от този тип.
Москва ясно изрази мнението си за стъпките, предприети от НАТО на Балканите. На 16 януари, в навечерието на посещението си в Белград, Владимир Путин, в интервю за сръбски медии, ясно заяви, че трансформирането на косовските сили за сигурност в пълноценна армия може сериозно да влоши положението в региона. Руският президент беше изненадан от пасивната реакция на Европейския съюз към решението на косовските власти, грубо нарушавание на международното право. „Все пак е очевидно, че такава стъпка се възприема от сърбите, живеещи в тази провинция, като пряка заплаха за тяхната сигурност. И като цяло, това е изпълнено със сериозни рискове от изостряне на ситуацията в региона“, каза Путин. Той подчерта, че руските власти смятат, че политиката на разширяване на НАТО е реликва на Студената война, погрешна и разрушителна стратегия.
Руското министерство на външните работи от своя страна изрази опасения, че създаването на армията на Косово ще доведе до нова война на Балканите. Западните страни пренебрегват заплахата, която създаването на армия в Косово ще създаде за сръбското население на провинцията.
От вниманието на руската дипломация не убягват и действията на САЩ/НАТО за увеличаване на доставките на оръжие в Косово. На 8 февруари на заседание на Съвета за сигурност на ООН постоянният представител на Русия Василий Небензя отбеляза, че САЩ и страните от НАТО си сътрудничат с косовско-албанските военни. Няма гаранция, че въоръжените сили на Косово няма да атакуват сръбското население, каза постоянният представител.

Превод и редакция: Иван Христов