Газопроводът „Северен поток 2“ ще позволи доставката на газ от Русия в Германия по дъното на Балтийско море. Против това активно действа цяла коалиция от окръжаващи съседи и десни правителства в Източна Европа и САЩ. Всички те са обединени от убеждението ,че този нов газопровод ще стане проблем както за борбата с промените в климата, така и за обезпечаването на енергийната сигурност на Европа.
Канцлерът на Германия Ангела Меркел се стреми да отстои този проект, защото трябва да изпълни своето обещание да замени атомната и топло енергията в близките няколко години. Но на срещата на върха на НАТО, която се състоя в Брюксел през юли м.г., президентът на САЩ Доналд Тръмп разкритикува остро решението на Меркел да одобри строителството на „Северен поток 2“, като заяви, че той ще направи Германия „напълно зависима“ от Русия. Администрацията на Тръмп би предпочела, вместо това Германия да внася американски втечнен газ.
Спирания и пускания
В резултат от мощния натиск от страна на Вашингтон, критичен брой страни от ЕС получиха възможност да блокират мандата на ЕС за строителство на газопровода. В отговор на това Германия и Русия заявиха, че за строителството на газопровода им е нужно не одобрението на целия блок, а само съгласието на страните, през които ще преминава тръбата (Финландия, Швеция, Дания и Германия).
След като призна, че правилата не са достатъчно ясни, Европейската комисия излезе с предложение, съгласно което всички газопроводи, влизащи или излизащи от страни, които не членки на Съюза, трябва да получат разрешението на целия блок. Германия призова страните-членки да не приемат това предложение, защото то ще позволи на Брюксел да постави кръст на реализацията на проекта за газопровода „Северен поток 2“, която вече е започнала.
Франция се стараеше да не се намесва в тези спорове, но нейното заявление, че ще подкрепи предложението на ЕК, можеше рязко да промени хода на играта, тъй като в Европейския съвет Франция заема второ място по брой на гласовете след Германия.
Но впоследствие министрите от Германия и Франция успяха да намерят компромис, който позволява да се запазят тези пунктове от предложението на ЕК, които обуславят увеличаването на степента на контрола на ЕС над подобни проекти, но не му позволява да ги спира.
Както съобщават източници от Брюксел, въпреки че това компромисно решение може да усложни процеса на строителството на газопровода, то все пак не пречи на неговото завършване.
Но да се говори, че сега вече нищо не заплашва „Северен поток 2“ все още е рано. Компромисът, постигнат от министрите, сега трябва да получи подкрепата на Европейския парламент. Преговорите по този въпрос ще текат в близките няколко месеца, но дори парламента да блокира компромисното решение, в резултат предложението на ЕК просто няма да бъде прието и „Северен поток 2“ ще бъде спасен.
Някои изказват мнения, че Франция въобще не е имала намерение да подкрепи предложението на ЕК и че тя се е опитвала да използва „Северен поток 2“ като коз в един от нейните спорове с Германия. Френският президент Еманюел Макрон иска Меркел да приеме предложенията му за реформиране на Съюза, докато германският канцлер продължава да отхвърля тяхната част за общ бюджет и дългова система на еврозоната.
През следващите няколко седмици може да видим, какво се е наложило да пожертва Германия, за да се съгласи Франция на компромис за газопровода. Вероятно, Германия ще обяви, че приема предложенията на Макрон. Предвид това, че Париж не е демонстрирал особен интерес към темата за „Северен поток 2“ до тази седмица, това изглежда най-вероятното обяснение на тази рязка промяна в позициите на Франция.
Подобни колебания, без съмнение, ще разстроят опонентите на газопровода във Вашингтон и Варшава. Но от страна на Берлин и Москва се дочуха въздишки на облекчение.
Превод и редакция: Иван Христов