„Политическият ни суверенитет зависи от технологичния. Франция отказва да се подчинява (на САЩ и Китай – бел.р.). Заедно с Европа тя иска да бъде лидер“, подчерта Ле Мер пред изданието, като увери, че Париж няма да изпълнява исканията, които Вашингтон може да му предяви в рамките на извънтериториалното прилагане на американското право.
Европа, допълни френският министър, осъзнава, че САЩ се превръщат във все по-труден партньор, а „китайският гигант” се налага на световната сцена. В това отношение Ле Мер изрази увереност, че е настъпил момента Европа да се утвърди като „независима, суверенна власт, която защитава и инвестираща в собствените си технологии“.
За да отговори на предизвикателствата, поставени от САЩ и Китай в икономическата сфера, Европа трябва да създаде свои амбициозни проекти в областта на производството и технологичното развитие, добави министърът.
По-рано френският президент Еманюел Макрон предложи създаването на „общоевропейска армия“, независима от САЩ, която да поеме включително осигуряването на кибернетична сигурност. Идеята е подкрепена от канцлера на ФРГ Ангела Меркел. От своя страна обаче Върховният представител на ЕС по външните въпроси и политиката за сигурност Федерика Могерини заяви, че Общността не е ангажиран с изграждането на „европейска армия" и няма да се конкурира с НАТО.
Агенция „Фокус“ припомня:
Миналият месец Германия и Франция се споразумяха за разработване на стратегия за създаване на „европейски индустриални шампиони". Като производството на електрически батерии е техният първи конкретен проект за сътрудничество.
„Това е важен ден, защото след месеци на работа ние се договорихме за дефинирането на индустриална стратегия за Европа, която ще бъде предложена на нашите европейски партньори", заяви тогава френският министър на икономиката Бруно Ле Мер в Берлин след разговори с германския си колега Петър Алтмайер.
Превод и редакция: Тереза Герова