Добрич. „Регионална библиотека (РБ) „Дора Габе” се стреми да предоставя качествено и бързо библиотечно-библиографско и информационно обслужване на своите потребители като разширява обхвата на предлаганите традиционни и дистанционни услуги, стимулира четенето и подкрепя формалното и неформално образование на гражданите“. Това каза в предаването „Добрич - Блян вихрен, понесен над степ ековита...“ на Радио „Фокус“ Галя Маринова, главен библиотекар в направление „Библиотечно-библиографско и информационно обслужване“ в РБ „Дора Габе“. Освен нови услуги, културно-образователни и информационни прояви, които библиотеката организира целогодишно, след извършените промени в сектор „Работа с деца“, Стая на приказките и библиотечна колекция „В света на Дора Габе”, през месец октомври тази година в библиотеката е извършен основен ремонт на залите за обслужване в секторите „Книгозаемане“ и „Изкуство“, които са отворили врати за читателите на 1 ноември. Реновираните зали създават по-добри условия и приятна атмосфера както за ползвателите, така и за библиотечните специалисти. „Благодарим на всички читатели, които проявиха разбиране в периода на ремонта“, каза Галя Маринова.
Сред приоритетите на библиотеката са съхраняването на културното и научно наследство на Добрич и Добруджа, следването на съвременните изисквания за осигуряване на достъп до знание и култура, създаването на местно и регионално електронно съдържание, подпомагане на местната общност за учене през целия живот, на образованието, научните изследвания, културата, туризма и други сфери. „Активност в процесите на дигитализация на библиотечни документи се налага и поради промяната в търсенията на потребителите, с изисквания за бърз и лесен достъп до информационни ресурси, предпочитания към пълнотекстови източници на онлайн информация, мобилна комуникация от всякъде и по всяко време“, допълни специалистът. Ако бъдат проследени хронологично дейностите на библиотеката по дигитализация на краеведски документи, трябва да се отбележи, че в края на 2010 г., са дигитализирани двустранно 200 фотографии и пощенски картички от Добруджа от първата половина на ХХ в. Те са от фонда на библиотеката и историческия музей в Добрич, публикувани са в Европейската дигитална библиотека Европеана. През 2012 г. е дигитализирана и публикувана отново в Европеана колекция от 90 фотографии, свързани с живота и творчеството на поетесата Дора Габе. По-късно са дигитализирани над хиляда пощенски картички, представящи българското Северно черноморско крайбрежие и неговите курорти от 1960 г. насам.
„От дистанцията на времето тази колекция би била любопитна за потребителите и полезна за изследователите. По Програма „Глобални библиотеки – България“ през 2013 г. библиотеката е реализирала проект, по който са дигитализирани краеведски книги с голяма научна и историческа стойност от края на XIX и началото на ХХ в., краеведски диапозитиви и грамофонни плочи. Така се внедриха иновативни за библиотеката технологии за прехвърляне на съдържание от остарели по вид библиотечни документи върху електронни носители. Разбира се дигитализирането на бибилиотечните документи е съпътствано и с въвеждане на метаданни с богата библиографска информация“, каза Галя Маринова. Дигитализирани са ценни краеведски дарения от фотографии, като например от семейството на оперната прима Нели Божкова, от проф. Петър Тодоров и други важни за региона личности. Дигитализирани са също над 1500 книги с автограф, една любопитна колекция, която пази уникални послания на изявени творци и личности през годините. През 2016 г. библиотеката е разкрила на своя уеб сайт нова рубрика „Дигитална библиотека“ с подрубрики „100 години Добричка епопея” и „Празници и обичаи в някогашна Добруджа” със свободен достъп до пълнотекстово разкрити книги, статии и художествени произведения за героичната Добричка епопея, документални материали, свързани с празнуването на Игнажден, Бъдни вечер и Коледа в Добруджа. С подкрепата на Министерството на културата по повод 77-годишнината от възвръщането на Южна Добруджа към пределите на България, по инициатива на библиотеката и дългогодишната родолюбива идея на добруджанци, в лицето на обществениците Любен Бешков и Веселин Бончев, през 2017 г. е излязло от печат факсимилно издание на „Златна книга за Златна Добруджа“, което е под редакцията на Христо Цанков-Дерижан. Сборникът е издаден в София през 1940 г. Ценното издание дава възможност за съхраняването на оригинала в сектор „Краезнание“ и за по-доброто популяризиране на местната история. На сайта на библиотеката в рубриката „Дигитална библиотека“ в навечерието на 25 септември - Освобождението на град Добрич, е публикувано съдържанието на книгата - възможност за посетителите от всяка точка на света да усетят възторга на именити българи от така жадуваната свобода на Добруджа. През тази година библиотеката отбелязва 130 години от рождението на Дора Габе.
По повод годишнината посетителите на сайта на библиотеката имат неограничен достъп до дигитална колекция „В света на Дора Габе“. В нея са включени пълнотекстово 16 книги – от поетесата, както и нейни преводи. Всички те са издадени между 1908 и 1947 година. През 2018 година за първи път е започнала дигитализация на периодични издания. Дигитализирани са 17 тома от вестник „Добруджанска трибуна“, като първият том, който библиотеката притежава, е от 1953 г. Тънката хартия на вестника и нейното състаряване, големият размер на страниците, прекият контакт на читателя с вестника излага на риск физическото състояние на книжното тяло. Дигитализацията на най-търсения вестник, летописец на събитията в региона, ще предпази източника от унищожение и прави ползването му по-бързо и ефективно за читателя. Към момента са дигитализирани над 19 хиляди файла от фонда на библиотеката, в това число пълнотекстово краеведски книги на свободен достъп, книги с автограф, периодични издания, фотографии и пощенски картички и други книжни носители. Продължава пълната дигитализация на библиотечна колекция „В света на Дора Габе”, на книги с автограф, на останалите томове от 1968 година насам на вестник „Добруджанска трибуна“. В сектор „Краезнание” се съхраняват над 3 хиляди броя микрофиши на различни броеве на вестници и списания, излизали от 1886 до 1954 година, вестници „Добрички глас”, „Добруджа”, „Добруджанска борба”, „Добруджански вести”, „Добруджански глас”, сп. „Класове” и др. Този краеведски архив е ценен източник за изследвания на политически, икономически, културни, образователни и други аспекти на някогашна Добруджа. Ползването на микрофишите е било невъзможно поради липса на необходимата техника. Тази година със съдействието на Министерството на културата, е възложено дигитализирането на 1340 броя микрофиши с идеята да се дигитализират и останалите. Съхранените документи ще бъдат полезен архив при проучвания на културно-историческото наследство на Добруджа.
„Библиотеката работи и ще продължи дейностите по опазване и съхраняване на културно-историческото наследство на нашия край, по изграждане на дигитален архив на ценни традиционни информационни ресурси, по осигуряване достъп до материали, свързани с историята на края с лесен и удобен начин за ползване. Най-голямата обществена библиотека в областта се стреми да удовлетворява културните, информационни и изследователски потребности на гражданите, и да работи за тяхното приобщаване към глобалното информационно общество“, каза Галя Маринова.
Жулиета НИКОЛОВА