Представителите на САЩ и Великобритания са подкрепили изцяло трансформирането на Косовските сили за сигурност (КСС) в пълноценна армия по време на сесията на СС.
Но другите страни са изказали своите възгледи по въпроса и са имали различни позиции. Постоянният представител на Русия при ООН Василий Небензя е повторил опасенията на сръбския президент Александър Вучич от последните събития в Косово и е осъдил формирането на косовска армия, на основание, че тя нарушава Резолюция 1244.
Представителят на Китай е казал, че Пекин подкрепя териториалния суверенитет и интегритет на Сърбия и е приветствал усилията на Белград да намери политическо решение на косовския въпрос.
В същото време, посланиците на Нидерландия и Франция многократно са подкрепили независимостта на Косово, но представителят на Париж е добавил, че формирането на армия се е случило в неподходящ момент, предвид продължаващия диалог с Белград. Той, също така, е призовал Прищина да отмени митата върху сръбските стоки. Същата позиция е изказана и от холандеца, който е посочил, че момента за това е неподходящ и че двете страни трябва да се държат сдържано и да избягват възможни ескалации.
Посланикът на Перу е казал, че подкрепя процеса на нормализация на отношенията между Белград и Прищина, целящи стабилизиране на Балканите. Лима вярва, че формирането на Армия на Косово противоречи на Резолюция 1244 и Брюкселското споразумение.
Представителят на Етиопия е заявил, че позицията на страната е непроменена: „Ние подкрепяме категорично териториалния интегритет и суверенитет на Сърбия и търсенето на мирни решения на всички проблеми на основата на съществуващите документи.
Казахстан е изглеждал разтревожен от формирането на Армия на Косово и техният представител в СС на ООН е посочил, че „едностранните мерки подкопават мира“.
Посланикът на Екваториална Гвинея се е изказал в полза на продължаването на диалога между Белград и Прищина и е подкрепил Резолюция 1244. Боливийският представител е призовал да се спазва Резолюция 1244 и териториалния интегритет и суверенитет на Сърбия. Посланикът на Брега на слоновата кост е посочил, че формирането на армия на Косово противоречи на Резолюция 1244 и е призовал двете страни да се въздържат от действия, които биха заплашили стабилността на региона.
Представителят на Полша, страна, която признава независимостта на Косово, подчерта, че трансформирането на КСС в Армия на Косово е процес, който трябва да се проведе в съответствие с Конституцията на Косово.
Посланикът на Кувейт, който признава независимостта на Косово, вярва, че действията на парламента в Прищина са правилни и страната може да формира свои въоръжени сили на основата на Конституцията.
Но той е признал, че решението е повод за безпокойство за Сърбия. Кувейт не вижда нарушение на Резолюция 1244 и призовава за диалог, който, по думите на постоянния представител, е единственият начин за разрешаване на проблемите между Белград и Прищина.
Превод и редакция: Иван Христов