Депутатите започват пленарната сесия в 11:00 българско време, като мярката за създаване на пълноценна армия на най-младата балканска държава получи подкрепата на всички политически партии от управляващата коалиция и опозицията в Косово, освен тази на на предствителите на косовските сърби – „Сръбска листа“, които обявиха се очаква да бойкотират гласуването, отбелязва изданието.
САЩ, Германия и Великобритания подкрепиха намеренията на прищина, но предупредиха властите в страната, че армията трябва да бъде инклузивна (в нея да бъдат включени представители на всички етнически общности – бел. „Фокус“). Посланикът на САЩ в Прищина Филип Коснет заяви, че „е естествено за Косово, като суверенна, независима страна, да има възможности за самоотбрана“. Подобно мнение изразиха и дипломатическите представители на Лондон и Берлин.
Вестникът отбелязва, че четвъртък президентът на Косово Хашим Тачи е посетил във военна униформа казармите на КСС край столицата и е отбелязал, че бъдещата Армия на Косово ще служи на всички общности, без разлика от техния етнически произход.
Gazeta Express посочва също, че плановете на Прищина да завърши трансформацията на КСС в пълноценни въоръжени сили са предизвикали гнева на Белград и местните сърби, които твърдят, че тази структура ще действа срещу техните интереси и сънародници, които живеят компактно в северната част на страната. Междувременно, отново в четвъртък, КФОР увеличи присъствието си на север от река Ибър (която е своеобразна граница между сърби и албанци в Северно Косово), като обясни, че това е част от редовни маневри, целящи да поддържат готовността на силите за бързо реагиране във всяка част на страната.
Превод и редакция: Иван Христов