Тачи призова Харадинай да отмени наложените през ноември 2018 година мита и посочи, че съветите на САЩ трябва да бъдат уважени и че тяхната цел е да засилят позицията на Косово.
„Правителството на САЩ е загрижено от последните събития и някои действия, предприети от държавните институции. Това е много лоша ситуация. Затова, сега е моментът да уважим съвета на нашите американски приятели, който цели усилването на Косово и омиротворяването на региона“, написа президентът във „Фейсбук“.
Изданието припомня, че посолството на САЩ в Прищина потвърди позицията си, че иска незабавна отмяна на вносните мита.
Във връзка с това Хашим Тачи заяви, че подкрепата на САЩ за Косово е условна, ако Прищина прави грешки.
„Нашият исторически успех щеше да е невъзможен без САЩ и другите западни съюзници. Затова, ние винаги трябва да бъдем благодарни. Приятелството между Косово и САЩ е вечно, но подкрепата на САЩ не е безусловна, в случай, че ние правим грешки и поставяме под въпрос интересите и ценностите на САЩ в Косово, региона, или Европа. Нашите ценности и визия съвпадат с тези на САЩ“, написа още държавният глава.
Премиерът на страната обаче открито се противопоставя на отмяната на митата и твърди, че те ще бъдат махнати само, когато Сърбия признае Косово и в случай, че Прищина получи гаранции от международната общност, че окончателното споразумение с Белград ще включва признаване на Косово от Сърбия.
По думите на Хашим Тачи, държавата не трябва да бъде държана като заложник от който и да е лидер и неговите популистки решения. „Личните решения на който и да е от държавните лидери не трябва да вредят на интересите на нашата страна и стратегическите отношения между САЩ и Косово. Вреденето на отношенията с Вашингтон и нарушенията на свещения алианс представляват началото на деградацията на нашата държава. Също така, извънорбиталната арогантност в отношенията с Европейския съюз не правят чест на страната и не правят горди нашите съюзници от САЩ. Алиансът на Косово със САЩ е по-важен и е по-значим от интересите на някои лица“, заяви той.
Диалогът между Прищина и Белград с посредничеството на Брюксел бе прекратен, след като Сърбия отказа да продължи разговорите заради наложените от Косово вносни мита. Президентът на САЩ Доналд Тръмп, в писмо, адресирано до президента Тачи, поиска да бъде постигнато споразумение между двете страни възможно най-бързо. САЩ посочиха, че ще подкрепят всякакво споразумение между Белград и Прищина. Държавният глава и министър-председателят не са на едно мнение и по въпроси, които се очаква да бъдат обсъдени със Сърбия като част от финалната фаза на диалога за нормализация на отношенията. Тачи настоява на предложение, което включва „корекция на границите“, докато Харадинай казва, че никой не бива да си помисля да променя сегашната граница на Косово.
Превод и редакция: Иван Христов