„Президентът трябва да бъде критичен и трябва да бъде съобразен коректив на другите власти, но все пак това трябва да се случва периодично и по конкретни поводи, защото постоянната посока на свръхкритичност, да не кажа негативизъм, когато се излъчва от институцията, тогава хората вече престават да възприемат тези оценки и впечатлението, което се оставя, и вън и вътре, е за тежък конфликт, да не кажа дори за война между институциите“, каза Първанов, като подчерта, че това снема доверието.
„Много силно впечатление ми направи заканата на президента Радев, че не може да има никаква форма на диалог от тук нататъка. Аз съм бил в състояние на импийчмънт и когато ме питаха медиите дали е възможен диалог, моят отговор беше - да, но не под сатъра и гилотината на импийчмънта. Мисля, че този диалог трябва да се възстанови, макар и по някои свръхобщи теми, като европейската. Президентът Радев е в един период на външнополитическо значение и трябва да започне тема на разговор“, посочи още той.
По думите му не е важно коя политическа партия е виновна и е започнала първа, а това, че пространството се пренасища с негативизъм и това отблъсква от политиката.
"Мисля, че е рано президентът Радев да мисли за политически проект и не бих го посъветвал да го прави", заяви Първанов. По думите му Стратегическият съвет е интересна и разумна идея и на президента му приляга да бъде генератор на такива.