***
Най-тиражираният германски вестник - Die Sueddeutsche Zeitung - публикува статия под заглавие „Цената на помирението“, в която коментира политическата криза в Гърция. „Бракът между лявата СИРИЗА и националистическата „Независими гърци“ бе разтрогнат. Панос Каменос (лидер на партията и министър на отбраната – бел. р.) подаде молба за развод. Така се оказа, че (премиерът Алексис) Ципрас плаща висока цена за смелостта си да сложи край на спора за името на Македония“, коментират в редакцията на германския национален ежедневник.
Отбелязва се, че по-късно през седмицата в гръцкия парламент ще бъде гласуван вот на недоверие срещу правителството на Ципрас, след което би следвало да се проведе вотът за ратифициране на Преспанското споразумение. Управляващите твърдят, че имат необходимата подкрепа. В противен случай Гърция ще понесе сериозни щети – не само във вътрешен, но и в международен план. Защото провалът на изпълнението на договора за името между Гърция и Македония ще бъде огромна грешка, категорични са в редакцията на германското издание.
В икономически план министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас отдавна е проблем. Но той се осмели да направи нещо, което може да укрепи Европа: в спора за името на Македония лидерът на кабинета в Атина се съгласи на компромис и точно поради тази причина заслужава благодарност, коментират в редакцията на германския национален ежедневник Die Welt.
Ципрас е руган в Германия в продължение на много години – той не се придържаше към постигнатите споразумения, бавеше провеждането на реформите в страната, харчеше парите на държавите-спонсори на Атина, а след това ги критикуваше открито пред сънародниците си. Ето защо може с чиста ръка на сърцето да се каже, че Ципрас е направил много, за да заслужи лошата си репутация.
Той бе министър-председателят, който първоначално оказа да плаща дължимите вноски по заема на Международния валутен фонд (МВФ), след това заложи и загуби с референдума за излизане от еврозоната. И след него гърците се нуждаеха от още милиарди помощ, за да спасят страната си от фалит. Политически, Ципрас отдавна е проблем.
Но има нещо, което не бива да се пренебрегва: Ципрас се осмели да направи нещо, което може да укрепи Европа. В спора за името с Република Македония, някога част от Югославия, той постигна компромис. От петък вечерта северния гръцки съсед се нарича Република Северна Македония.
Този компромис създава проблеми в Гърция, където голяма част от гражданите се гордеят с хилядолетната си история и намират споразумението между Атина и Скопие най-малко за неразумно. Оставката на министъра на отбраната Панос Каменос, лидер на коалиционния партньор на СИРИЗА „Независими гърци“, отразява точно това.
Ципрас е изправен пред вот на доверие, за който му липсва мнозинството в парламента. Избори ще има още тази година. В анкетите обаче партията на премиера очевидно стои зад консервативната опозиция в лицето на „Нова демокрация“. Така че е почти сигурно, че Ципрас ще загуби изборите. Европейските политици, които често са проклинали Ципрас заради нежеланието му за реформи, трябва да имат уважение - ако не и благодарност! – към Ципрас. Защото той пожертва поста си с цел на допринесе за баланса и мира в Европа.
След четири години на съвместно управление правителството на радикалния ляв съюз СИРИЗА на премиера Алексис Ципрас и националистите от „Независими гърци“ на Панос Каменос се разпадна. В неделя Каменос се оттегли от поста на министър на отбраната на Гърция и обяви излизането на партията си от коалицията в Атина. Ципрас вече даде индикации, че няма нищо против да застане начело на правителство на малцинството, но подобен сценарий може да доведе до парализиране на Гърция, коментират в редакцията на германското списание Das Handelsblatt.
Политическата криза даде повод на гръцкия министър-председател да предизвика гласуване на вот на доверие към правителството му. „Ципрас може и да го спечели, но остава въпросът за това колко дълго ще може да остане начело на правителство на малцинството… Това може да означава парализа за Гърция. Ето защо политическите наблюдатели са на мнение, че Ципрас ще организира предсрочни избори, а като най-вероятна дата те предвиждат 26 май“, коментират от редакцията, като припомнят, че гласуването на редовни избори за парламент в Гърция трябва да се проведе през октомври.
Регионалният германски ежедневник Die Märkische Oderzeitung публикува статия, в която изяснява „истинските“ причини за решението на лидера на „Независими гърци“ Панос Каменос да напусне правителството на премиера Алексис Ципрас (СИРИЗА).
„Двамата политически партньори сега имат различни интереси. Панос Каменос се страхува, че на следващите избори партията му няма да достигне необходимия праг за влизане в парламента. С оттеглянето си от правителството той се надява да укрепи своя десен национален профил и своята партия. Гласуването в парламента на договора за името на Македония ще бъде първата обща репетиция за нови съюзи на политическата сцена в Гърция. Премиерът Алексис Ципрас ще се опита да остане колкото е възможно повече на власт. Но щеше да е добре да помисли за страната си и да насрочи възможно най-скоро избори“, коментират от редакцията на германския вестник.
Статия по темата публикува и вестник Bild, който предупреждава, че Атина трябва да внимава политическата криза да не се отрази на изпълнението на реформите в страната.
Водещите издания Der Spiegel, Die Zeit и Die Frankfurter Allgemeine Zeitung също не пропускат „политическия развод“ в Атина, като публикуват материали, в които припомнят как се е стигнало до него.
Редакция: Тереза Герова