София. Споразумението на Тереза Мей за излизане от ЕС (Брекзит) беше отхвърлено в британския парламент във вторник. При проведеното гласуване 202 депутати го подкрепиха срещу 432 „против”. Това очаквано предизвика коментари и у нас.
Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева заяви, че гласуването в британския парламент по Брекзит е лошо, но не неочаквано. По думите й най-добрият е подреденият Брекзит, вторият добър е Брезкит с преходен период, а най-лошият е от 29 март Великобритания да е трета държава. Тя подчерта, че правителството не е стояло без да прави нищо по Брекзит и припомни, че още септември е изпратила до членовете на кабинета да се готови за най-лошия сценарий. Министърът призова българските граждани във Великобритания да не чакат последния момент, за да се снабдят с биометрични паспорти. По думите на Захариева важни за България са правата на българските граждани, както и британските туристи, които с всяка година са все повече. „Важни са социалната сигурност на българските граждани, важен е автомобилният транспорт. Всяка сфера на обществения живот. ЕК е дала различни насоки. Предприела е законодателни действия, свързани с така наречения общ подход, който ще се отнася до всичките 27 държави, в случай, че няма подреден Брекзит и този преходен период“, коментира външният министър. По думите й се готвят изменения на законодателството, свързани с това да се пътува краткосрочно безвизово.
Евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Андрей Ковачев посочи, че решението на британския парламент за Брекзит е показало, че политиката на Тереза Мей и на нейните предшественици е довела до задънена улица. По думите му в рамките на следващите няколко дни Великобритания трябва да събере кураж и да каже дали иска да остане в ЕС или не. „Както за всички други граждани на ЕС, така и реципрочно за всички граждани на Великобритания, които живеят в 27-те страни-членки, остава огромната въпросителна какво се случва. Те ще бъдат формално граждани на трета страна, ако Великобритания излезе без споразумение от ЕС. Вчера председателят на ЕП Антонио Таяни също каза, че след този вот на Лондон основната негова мисъл е за над 3,2 млн. граждани, които са във Великобритания от другите страни-членки, както и за британските граждани в ЕС. И в следващите няколко дни трябва да има яснота и за това. Затова призоваваме Великобритания да разбере какво в края на краищата наистина иска. Не може да искат излизане от ЕС, да подпишат споразумение за това излизане, да отхвърлят това споразумение, да казват, че не искат и без споразумение да излизат от ЕС – в края на краищата Лондон трябва да събере кураж и сили и да каже какво иска“, заяви Ковачев. Той посочи, че ако Великобритания иска втори референдум, то той трябва да бъде направен по най-бързия начин.
Бившият външен министър Ивайло Калфин също коментира темата и посочи, че новината за отхвърляне на Брекзит е лоша за ЕС, защото нараства възможността за излизане на Великобритания без никакво споразумение.
„Британските депутати се заявиха за отхвърляне на Брекзит, вследствие на решение на референдума. Преди 2 години Великобритания подаде информация в Европейския съюз, което значи, че на 29 март, ако нищо друго не се случи междувременно, Великобритания ще престане да бъде член на Европейския съюз. Най-добрият начин, това е предвидено и в договора на ЕС, е това да стане въз основа на взаимно договорено споразумение, което да уточни как ще стане излизането, какви са процедурите, гаранциите и т.н. За съжаление това дълго обсъждано споразумение, в рамките на година и половина, беше отхвърлено от парламента, както от опозицията, така и от собствените поддръжници на премиера Мей“, посочи той. Според него при гласуването на британските депутати за отхвърляне на споразумението няма противоречие. „Британският парламент и мнозинството е очевидно, че искат да изпълнят волята на гражданите на референдума и Великобритания да излезе от ЕС, но не е съгласна с начина и съдържанието, което договори британският премиер“, коментира Калфин.
Деница КИТАНОВА