София. Главна дирекция „Гранична полиция“ отчете по-нисък мигрантски натиск към страната спрямо минали години. Тенденцията бе обявена по време на брифинг за годишната дейност на звеното. Според министъра на вътрешните работи Младен Маринов причина за нея е изграждането на възпрепятстващо съоръжение на българо-турската граница и неговото надграждане със сензорни системи. Той обаче отбеляза, че ситуацията на гръцката граница е по-сложна и там се наблюдава по-голям брой на нелегални мигранти. По думите му това е единствената заплаха, която касае България по сухоземните граници, а по водните обстановката е спокойна.
Министър Маринов обясни, че във връзка осигуряване спокойствието и сигурността на страната ни се изграждат и площадките за кризисни центове на територията на общините Елхово, Любимец и Малко Търново. Те се правят за евентуален мигрантски натиск, за да не се стига до положението, в което бяхме през 2014 и 2015 г. Средствата са отпуснати от Европейската комисия и са на стойност 160 млн. лв. „Уточнявам, че става въпрос за кризисни центрове и готовност за взаимодействие при кризи с миграционен натиск. Това, че ние сме овладели натиска по българо-турска граница и по зелената граница с Гърция, не означава, че в световен мащаб тази заплаха е отпаднала. Знаете колко бежанци и нелегални мигранти има в Турция“, припомни той. По отношение на темата да приемаме мигранти от Западна Европа, министър Маринов увери, че той и премиерът Борисов са заявили категорична позиция, че трябва да се приеме общоевропейско решение - пакет за гаранция на сигурността на страните при евентуална мигрантска криза.
„Отчитаме завишени резултати по отношение на противодействие на контрабандата по гранично-пропускателните пунктове“, посочи още Маринов, като уточни, че се наблюдава активизиране на дейности по акцизните стоки. „Гранична полиция участва в координационния център за противодействие на контрабандата с техни служители и със системите, които са изградили за контрол на морски и речен трафик“, обясни той, като увери, че системата ще бъде надграждана с цел по-ефективни дейностите за гарантиране на приходите в държавния бюджет.
Данните от годишния отчет на Главна дирекция „Гранична полиция“ показват, че през 2018 г. обстановката на държавната граница продължава да бъде динамична по отношение на незаконната миграция в резултат на политическата нестабилност и хуманитарната криза в Близкия Изток и Африка.
През отчетния период най-динамична на вход оперативната обстановка продължава да бъде по българо-турската граница. Регистрирани са опити на 5311 граждани на трети страни да преминат на вход, което е намаление с 23 % спрямо 2017 г. Задържани са общо 350 лица от трети страни, което показва намаление с 46 % в сравнение с 2017 г. На вход извън граничните пунктове на българо-турската граница са задържани 187 лица от трети страни. На ГКПП на вход на българо-турската граница са задържани общо 163 лица, от тях задържани 73 лица са били укрити (в товарни автомобили – 46, във влак – 25, в автобус – 1 и в лек автомобил – 1), 82 лица са използвали преотстъпени или неистински документи и 8 лица са направили опит да заобиколят граничния контрол на ГКПП. 6 пъти повече в сравнение с 2017 г. са опитите на граждани на трети страни да влязат незаконно на българо-гръцката граница. Българските гранични власти са задържали 293 граждани на трети страни. След като са установили наличието на български патрули и постове по линията на границата, 4354 лица са се завърнали самостоятелно във вътрешността на Гърция.
Наблюдава се намаление на миграционния натиск на изход със 74 % спрямо 2017. През 2018 г. на изход са задържани 634 граждани на трети страни при опит за незаконно преминаване на държавната граница. Най-натоварена на изход продължава да бъде българо-сръбската граница, където са задържани 393 граждани на трети страни.
През 2018 г. на изход на българо-румънската граница са задържани 186 граждани на трети страни. През 2018 г. на ГКПП са издадени 3557 отказа за влизане в страната на граждани на трети страни, които не отговарят на условията за влизане в ЕС. Не са допуснати да излязат от страната 3506 лица. Най-голям е броят на недопуснатите да излязат от страната деца без пълномощно от родител – 1434, следват лицата с невалидни документи – 786, с наложено ограничение за напускане на страната – 586, без документи – 518 и др.
На ГКПП са установени 11 432 лица и 223 МПС , обявени за издирване. През 2018 г. общият брой на водените досъдебни производства е 1815. Налични са данни за 450 осъдени лица. През 2018 г. в ГДГП са образувани 87 досъдебни производства за извършени престъпления по чл. 280 и чл. 281/каналджийство/. Към наказателна отговорност са привлечени в качеството на обвиняеми 112 лица, предимно граждани на България – 55 и Турция – 27. Направени са опити за превеждане на 707 лица, от които преобладават гражданите на Ирак – 320 и Афганистан – 209.
През 2018 г. продължиха опитите за пренасяне на големи количества цигари без акцизен бандерол през границата на страната. Служители от ГДГП (самостоятелно и в съвместни операции) са участвали в задържането на общо 1 262 826 кутии цигари, което е с 50 % повече в сравнение с 2017 г.През 2018 г. на границите на страната са установени и задържани- наркотици 12 кг хероин, 75 223 кг канабис , 106 кг марихуана и 123 кг синтетични наркотици. Най-голямо количество наркотични вещества са задържани на българо-македонската граница – общо 63 129 кг канабис.
Осъществени са общо 193 специални задачи за въздушно наблюдение на държавната граница, което е почти четири пъти повече в сравнение с предходната година. Изпълнени са 58 полета с хеликоптерите на СОВН за други случаи на МВР.
Даяна ДЮЛГЕРОВА