София. Консултациите за избор на нов главен прокурор са прибързани. Това каза пред журналисти главният прокурор Сотир Цацаров след среща с президента Румен Радев, предаде репортер на Агенция „Фокус“. „Оценявам срещата като изключително конструктивна, тя премина в много откровен дух и в спокоен тон. Мисля, че всеки от нас каза това, което мисли“, заяви Цацаров. Той посочи, че е казал пред държавния глава, че подобна среща и подобни консултации са подранили, тъй като мандатът на главния прокурор изтича на 12 януари 2020 г. Цацаров обясни, че според закона процедурата може да бъде открита най-рано на 10 юли, а най-късно – на 10 септември 2018 г., като гласуването е възможно да се състои края на октомври или ноември. По думите му започването на консултации днес е прибързан процес.
„Важно е тези консултации да покажат волята на държавния глава за стриктното спазване на Конституцията и закона – т.е. да не се превръщат в процес, който може да бъде тълкуван като опит за влияние върху номинациите за кандидатурите, върху която той по Конституцията няма никакви правомощия. В това отношение срещнах пълното му разбиране“, заяви главният прокурор.
Цацаров уточни, че е била повдигната и темата, свързана с правомощията на главния прокурор, и промените, които се предлагат в тази посока. „Моето становище, а и това на държавния глава бе свързано с това, че при всички случаи трябва да бъдат осъществявани промените, препоръчани от ЕК и които са свързани с евентуалния благоприятен изход за България от Механизма за сътрудничество и проверка“, обясни той.
Цацаров припомни, че на 8 април 2019 г. преди и след КСНС при президента, лидерът на БСП Корнелия Нинова първа заговорила за промени в правомощията на главния прокурор. Той припомни и за съвпадащото посещение на Румен Радев и Корнелия Нинова в Асеновград. По думите му в позицията на БСП няма особена логика.
„Президентът изрази становище, че при всички случаи каквито промени, свързани със статута на главен прокурор, да бъдат обсъждани, те трябва да бъдат обсъждани при избран главен прокурор, което да представлява професионалната общност и да защитава техните интереси“, коментира той. Цацаров обясни, че е било демонстрирано ясно разграничение между партийна и държавна позиция и липсата на съвпадение между тях.
На въпрос дали следващият главен прокурор трябва да бъде човек от прокуратурата или външен човек, Цацаров отбеляза, че всичко било свързано със самата процедура и принципни въпроси, а всичко останало предопределя номинациите и избора.