Пекин. Диалогът и консултациите следва да продължат с ядрената проблематика на Корейския полуостров към мирно уреждане на спорове. Максималният натиск на Вашингтон върху Северна Корея няма да помогне да се намери решение, пише китайското англоезично издание Global Times.
САЩ са спрели доставките на гориво за Северна Корея, твърдейки, че страната е "превишила годишния си таван за 2019 г.", съобщи AFP в сряда. Информацията обаче все още не е потвърдена. Ходът на САЩ несъмнено застрашава предишните усилия за облекчаване на ситуацията.
Лидерите на Северна Корея и САЩ проведоха срещи на върха през юни миналата година и февруари тази година. Въпреки че не можаха да постигнат консенсус по време на втората си среща в Ханой, Виетнам през февруари, усилията им бяха на прав път, който отговаряше на интересите на двете страни.
Сега САЩ настояват за максимален натиск чрез санкции срещу Северна Корея. Това отново ще усложни ситуацията.
Резолюцията на Съвета за сигурност на ООН е отправна точка за облекчаване на напрежението. Това трябва да бъде метод за насърчаване на регионалната стабилност, а не средство за Вашингтон да оказва натиск върху Пхенян. Внезапната инициатива на САЩ за максимизиране на санкциите, въпреки стабилността на полуострова и в Североизточна Азия, е вредна за процеса на денуклеаризация. AFP цитира дипломатически източници, според които Китай и Русия са блокирали инициативата на САЩ. След разговори с президента Си Дзинпин, който посети Русия в началото на юни, руският президент Владимир Путин е заявил: "Ние изхождаме от предпоставката, че няма, нито може да има алтернатива на мирното, политическо и дипломатическо уреждане проблемите в региона, включително ядрения въпрос. "
САЩ създават напрежение, което безотговорно води до обрати в преговорите. Говорител на Севернокорейското министерство на външните работи заяви на 4 юни, "Ако САЩ бяха направили нещо , за да се справят с проблемите на базата на сериозна позиция и искрено отношение към прилагането на съвместната декларация на КНДР и САЩ, по въпроса за денуклеаризацията на полуострова можеше да се наблюдава голям напредък.
Като близък съсед на Северна Корея, Китай винаги е подкрепял усилията за разрешаване на ядрения въпрос чрез мирни средства и е готов да предложи хуманитарна помощ, за да помогне на хората да преодолеят трудностите. Това е в съответствие с хуманитарния дух.
Вашингтон трябва да запази сдържаност и да възобнови диалога с Пхенян, вместо да ескалира антагонизма. САЩ трябва да показват повече искреност, вместо да демонстрира своята сила.
Може да се наложи Вашингтон да разгледа съвета на Сеул. На 12 юни президентът на Южна Корея Луна Дже-ин призова за "възможно най-скорошна среща на лидерите на Северна Корея и САЩ", преди тяхното желание за диалог да отслабне поради продължителния застой.
Ако САЩ не знаят как да преодолеят безизходицата, тогава освобождаването на севернокорейския товарен кораб Wise Honest, който е задържан, може да бъде начало за възстановяване на инерцията за диалог, заяви в петък специалният съветник на президента Мун за външни работи и национална сигурност Мун Чун-ин.
Превод и редакция: Юлиян Марков