Пекин. Страните по света търсят система, с която да сложат край на американската хегемония, пише китайското англоезично издание Global Times.
Франция, Германия и Великобритания, някога близки съюзници на САЩ, създадоха платежна система, която позволява на европейските предприятия да заобикалят санкциите на САЩ и да търгуват с Иран.
Този ход се разглежда не само като продължаваща опозиция на миналогодишното решение на американския президент Доналд Тръмп да се откаже от ядреното споразумение от 2015 г., с което бяха премахнати международните санкции срещу Иран.
Китайските компании също са жертви на американските санкции и Китай приветства такъв механизъм. Твърде често американските икономически санкции се използват за насърчаване на пълната гама от стратегическите цели на Вашингтон и се превръщат в инструмент за избор на политика за САЩ в света след Студената война.
Силата на американските санкции се корени в силата и обхвата на американската икономика. Щатският долар се използва за международната търговия с нефт и газ и при голяма част от световната търговия. Това дава на САЩ изключителна привилегия да санкционират страните, срещу които се противопоставя.
Светът все още е доминиран от щатския долар и корпорациите. Така техните финансови и икономически мерки могат да принудят други държави да приспособят своите политики. На свой ред, САЩ ще злоупотребяват с подобна хегемония, за да укрепят своето доларово надмощие. Това обаче ще изостри напрежението и ще превъзмогне либералния международен ред, тъй като САЩ насилствено преструктурират реда, за да го накарат да служи на собствените им интереси.
Трябва да се разработи нов механизъм, който да осуети подобен порочен кръг. С раздалечаването между САЩ и ЕС сега дори европейските съюзници на САЩ видяха негативния ефект на манипулирането на САЩ върху световния ред и осъзнаха необходимостта да помогнат на бизнеса си да се развива заради собствените си интереси.
Като основен участник в световния ред, Китай се противопоставя на едностранни санкции. Китай трябва да се обедини с повече страни, за да преговаря и да проучи система, подходяща за динамиката на един многополюсен свят.

Превод и редакция: Юлиян Марков