Първият запис е с дата 30 септември 2016 г. Прокурорът Любомир Йовески, който извади на светлина скандала, съобщи, че вече е открита досъдебна процедура. Ще се определят всички аспекти на случая, включително проверка на тръжната документация за доставка на необходимото за послушването оборудване, правомощията за нейното използване, както и дали, в какъв обем и с какви цели са използвани записаните данни, съобщи скопският телевизионен канал „Сител“.
Освен система за подслушване на всички стационарни номера, свързани в телефонна централа в Специалната прокуратура на Република Македония, такава система е била монтирана и в новата сграда на Основния съд Скопие 1, разкри пък в петък вечерта премиерът Зоран Заев.
Още при смяната на ръководствата на институциите е станало известно и е започнало проучване. Заев е подчертал, че се знае кои са били ръководители по времето, когато е направена поръчка от Специализираната Прокуратура и Основния съд Скопие 1, и те ще си понесат отговорността: „Няма да има бягство от отговорност, защото ще стане ясно дали оборудването е купено с тяхно знание, все пак те са подписвали документите, плащали са сметките за такива централи. ВМРО-ДПМНЕ прави изявления, но тя беше основният поддръжник на този режим, Мицкоски беше дясната ръка на Никола Груевски“, цитира димуите на македонския премиер вестник „Вечер“.
Един от най-посещаваните онлайн ресурси в съседната страна – порталът „еМагазин“ пък излезе със заглавие: Двадесет години „Голямото ухо“ подслушва: Скандалите започнаха с Цървенковски, ще завършат ли със Заев?
„Почти двадесет години Македония непрекъснато е разтърсвана от скандали с подслушване, което само показва, че "Голямото ухо" от 2000 г. насам никога не престанало да слуша представители на политически партии, институции, граждани и политически лица“, коментира изданието.
„Първата афера "Голямо ухо" започна, когато лидерът на опозиционната СДСМ Бранко Цървенковски, на 17 януари 2000 г. на пресконференция в централата на партията огласи стенограмата от разговорите на политици, журналисти и дипломати, които са били подслушвани.
На 22 януари Главната прокуратура изпрати искане до Основния съд в Скопие 1, с което поиска да се предприеме разследване и да бъдат изслушани 70 свидетели.
През 2003 г. за аферата бяха обвинени министърът на вътрешните работи Доста Димовска и началника на управлението за оперативна техника в МВР, Александър Цветков.
Аферата приключи, когато президентът Борис Трайковски отстрани Доста Димовска и Александър Цветков. Поради неудовлетвореност от резултата, някои от журналистите, които бяха подслушвани, подадоха иск срещу Македония пред съда в Страсбург през 2006 г. През 2013 г. 17 журналисти спечелиха делото в Страсбург.
Тогава последваха вече известните "бомби" отново на опозиционната СДСМ, които бяха разкрити от лидера на партията и сега министър-председател Зоран Заев. Както е известно, това е основната причина за промяната на властта и преследването на висши служители от правителството на ВМРО-ДПМНЕ.
До този момент обаче няма съдебно решение за това, кой е извършил подслушването.
Случаят „Таргет-Твърдина“, отнасящ се до "бомбите", се ръководи от Специалната прокуратура.
Става въпрос за подслушване на 20 000 души, включително премиер, министри, дипломати, журналисти, бизнесмени.
Последната афера е от миналата седмица, когато бе разкрито, че са били подслушвани стационарни телефони в Прокуратурата и Основния съд Скопие 1, а разследването може да покаже, че телефони са били подслушвани и в други институции ...
Все още предстои разследване кой извърши подслушването“, заключва порталът.
Докато трае разследването за подслушването в прокуратурата и Наказателния съд, друга държавна институция си набавя подобна телефонна апаратура, отбелязва „Сител“ в нов материал по темата и посочва, че Заев смята, че съвременните технологии правят възможно подслушването, но е важно дали отговорното лице ще позволи запиване и евентуална злоупотреба с частните и служебните разговори на длъжностните лица. Неотдавна е инсталирана нова телефонна централа и в Министерството на правосъдието, а ресорният министър Рената Десковска поиска от МВР да провери дали е подслушвано и там.
От опозиционната ВМРО-ДПМНЕ отново поискаха оставката на вътрешния министър Оливер Спасовски заради скандала с подслушването.
От казионният вестник „Независен“ пък излизат с обширен материал, под заглавие: „Прокурорите са били записвани и след смяната на правителството“.
Там се цитират думите на правителствения говорител Миле Бошняковски, който твърди, че записването на разговорите на прокурорите са наследство от миналата власт, а след това и съобщението на премиера Зоран Заев, че такава централа е имало и в новата сграда на Основния съд Скопие 1 и косвеното му обвинение към тогавашните първи хора на тези две институции, които са закупили оборудването, бившият председател на Наказателния съд Владимир Панчевски и бившият републикански прокурор Марко Звърлевски.
„Информацията, която отекна като скандал вече има други измерения, след информацията, че Министерството на околната среда е сключило договор за доставка на телефонна централа с възможност за запис и прослушване на разговорите. Заев заяви, че това, което ще се използва, се определя от ръководителя“, пише още „Независен“.
„Ръководното лице в самата институция решава какво ще се използва. Имаме системи, където има нужда от запис, какъвто е записът за мониторинг съдебни заседания ... Самият председател на съд, ръководител на прокуратурата, министър, премиер или който и да е решава, че какво ще се използва. Начинът за взимане на решението, че ще се използва определена апаратура, или, че ще се записва, е престъпление, и втората част - начина на използване на това е още по-голяма злоупотреба. Разследването трябва наистина да покаже къде съответното ръководно тяло е разпоредило да се приложи такава мярка“, заяви още Заев.
Скандалът с подслушването в правосъдните институции тресе македонската общественост, отбелязва скопският телевизионен „Канал 5“ , като посочва, че хората си задават въпрос кой и защо е слушал съдиите и прокурорите няколко години. Детайлите около подслушването трябва да се изчистят час по-скоро – казва цитираният от медията експерт: „Скандалът може да повлияе на евроатлантическата интеграция на страната“, посочва политическият анализатор Петър Арсовски.
В понеделник вечерта пък скопският телевизионен канал „Телма“ излезе с анкета, чиито резултати показват, че мнозинството (53,5%) от македонските граждани нямат доверие на Специализираната си прокуратура и републиканската прокуратура, което е сериозен обрат от проведените по-рано проучвания на общественото мнение, в които те имаха голяма подкрепа.
С материали по темата излязоха още „А1 Он“ , „ТВ 21“ , „1 ТВ“ , „Макфакс“ , и др.