„Трябва обаче да се разбере, че държавата Косово се сблъска с агресивни действия от страна на Сърбия, действия, които нанасят ни нанасят щети, функционирането на държавата вътрешно и външно. Затова мярката, предприета от косовските институции, беше правилна стъпка в подходящия момент, но в същото време сега трябва да мислим за бъдещето, а преобладаващото мнение е, че митата няма да бъдат премахнати, а отложени, както препоръчват САЩ“, подчерта Тачи.
„Аз съм оптимист, че Косово няма да поеме тежестта да бъде отговорно за блокирането на преговорния процес“, допълни президентът на най-младата държава на Балканите.
Говорейки за окончателното споразумение със Сърбия, Тачи подчерта, че е необходимо креативно решение, което ще гарантира, че интересите на двете страни ще бъдат зачетени, както и интересите на САЩ, НАТО и ЕС. „И, разбира се, накрая не може да има признание между двете страни без ясно определение на междудържавната граница между Косово и Сърбия. Бих искал да подчертая отново, че работя и мисля, че включването на Прешево, Медведжа и Буяновц към територията на Република Косово би било логично, но в същото време, като не се подкопават държавните ресурси на Косово като Газивода, Северна Митровица, „Трепча“ или други активи“, поясни Тачи.
Запитан за червените линии на Косово, той отговори: „Не може да има диалог там, където няма гаранция от страна на Сърбия за признаване и за отваряне на пътя за членството на Косово в ООН. Без тези две неща диалогът няма смисъл”.
По отношение на перспективата за корекция на границите, Тачи заяви, че Косово вече е „коригирало “своята граница с бившата югославска република Македония (БЮРМ) и Черна гора, а тази със Сърбия трябва да бъде определена с постигането на споразумение.
Превод и редакция: Тереза Герова