В навечерието на срещата си с Александър Вучич на 1 юли в Париж, държавният глава подчерта пред каталунския ежедневник, че „само чрез диалог може да се постигне окончателно споразумение между Косово и Сърбия за взаимно признаване“.
По неговите думи, „това споразумение ще бъде правно обвързващо и с неговото сключване всички отворени въпроси между Белград и Прищина ще бъдат разрешени“.
Той добави, че се застъпва за „отваряне на границите, а не промяна на границите“ и, както заяви Тачи, Косово няма „да се хване в капана на Сърбия, която говори за Велика Албания или Велико Косово, защото Косово е суверенна страна“.
„Вангардия“ припомня на Тачи, че помощник-заместник държавния секретар на САЩ Матю Палмър е посочил, че „косовските власти трябва да отменят митата от 100% върху сръбските стоки, защото това е пречка за преговорите не само със Сърбия, но и с ЕС, подчертавайки, че това е най-добрият момент за диалог“.
Тачи отговори на това, че „митата са решение на една суверенна държава, справедливи и оправдани са и няма да бъдат премахнати, а сега трябва да се спазват“.
Косовският президент оцени, че „сега е моментът ЕС да действа единно и в координация със САЩ, за да се завърши този процес тази година“.
„Нашата цел е да станем член на НАТО и ЕС и да имаме специални връзки със Съединените щати“, обясни Тачи, като посочи, че интервюто е дадено по повод 20-годишнината от края на войната в Косово „в присъствието на Бил Клинтън, Мадлин Олбрайт и Уесли Кларк“.
В края на интервюто „Вангардия“ пита косовския лидер „защо по улиците имаше много американски знамена и нито една на Европейския съюз?“
И според каталунския ежедневник, отговорът на Тачи е бил: „Хмм, ние сме най-проевропейски настроеният народ в региона, но в световен план сме за САЩ... и вярваме, че този въпрос се повдига, защото (настоящите) европейски лидери не присъстваха на празненствата“.
Превод и редакция: Иван Христов