Димитровград. На пл. „България“ в Димитровград ще се проведат Кулинарното изложение „Коледна трапеза“ и Фестивалът на зимната обредност и коледарските песни. Това съобщиха от пресцентъра на Община Димитровград. Събитията ще започнат в 12.00 часа на 20 декември 2018 г. На Игнажден 11 местни състава и такива от съседни общини ще представят обичаи и коледарски песни характерни за зимния период и обредността около коледните и новогодишни празници. В програмата читалищата от селата Крум, Каснаково, Голямо Асеново, Сусам и Меричлери ще пресъздадат обичаи от българската битност по празниците. Коледарски групи от селата Радиево, Долно Белево, Брод и Тракия ще изпълнят коледарски песни съхранени в региона. Три детски състава от Черногорово, Крепост и Странско ще участват във фестивала. Организатори са Община Димитровград, НЧ „Васил Левски 2003" и Общинския читалищен съюз. На сцената председателят на Общинския съвет в Димитровград Гергана Кръстева ще връчи почетният знак на НЧ „Съзнание" - село Голямо Асеново по повод 90-годишнината на читалището.
От 12.00 часа на обяд ще започне и седмото издание на превърналото се в традиция кулинарно изложение „Коледна трапеза". С характерни за коледните и новогодишни празници ястия организираният от Община Димитровград празник ще представи съхранени през годините автентични семейни рецепти. Над 130 участника ще приготвят близо 200 ястия и ще покажат своя майсторлък и кулинарни умения в четири раздела - обредни пити и погачи, постни и месни ястия и сладки изкушения. Заявка за участие в „Коледната трапеза" са подали 25 читалища от общината и ученици от ПГ „Проф.д-р Асен Златаров". Гозбите на читалището от село Каснаково ще бъдат тематични и ще пресъздават традицията на трапезата на Бъдни вечер, а тази на Долно Белево ще представи ястия и десерти приготвени изцяло от тиква.
Коледен огън с Бъдник и представяне на местни майстори-занаятчии ще допълват атмосферата на централния площад на 20 декември. Свои продукти ще покаже дърворезбарят Георги Георгиев. Ще бъдат представени пана и сувенири, изработени от спластена вълна, на авторката Катя Тончева, както и рисунки върху дърво от Цанка Стоянова, макетни дървени къщички на Христо Тилев и ръчно изработени накити на Таня Текнефезова.