Слово в прослава на героите произнесе водещата на церемонията Райна Зотова. Малките рецитатори от читалищната детска формация за художествено слово „Сладкодумци“ – Александра Янчева и Филип Димитров, рецитираха стихове. Заместник-кметът Маргарита Георгиева поздрави гражданите с празника и припомни: „Да не забравяме онези истински българи, които със саможертвата си напомниха на Европа, че там на Балканите има един народ, който погива в робство. Да помним Батак, бесилото на Левски. Да не забравяме стотиците войводи и революционери, селяните, дръзнали с проста сопа и нож да се опълчат срещу поробителя, да почитаме шепата родни спартанци, които отстояха Шипка. Нека с дълбок поклон днес отдадем почит на войните от много народи – руснаци, румънци, финландци, украинци, белоруси, поляци, литовци, сърби и черногорци, които оставиха костите си на нашата земя за нашата свобода".
"Историята помни години и събития. Всяко време тълкува по свой начин онези мрачни години. Нека я четем на кървавия баташки дръвник, в музеите, съхранили ръждясали пушки, револвери, знамена на славата и гибелта! Без памет няма бъдеще. Да помним е наш дълг“, каза още заместник-кметът Георгиева.
Венци и цветя бяха поднесени от името на Общината, Общинският съвет, политически партии партии, учреждения, училища, граждани.
След тържествената церемония на площада извиха хоро танцови клубове в рамките на инициативата „Пробуждане с хоро“.
В навечерието на Трети март самодейни състави от читалището, училищата и Детската градина изнесоха концерт, посветен на Освобождението.