Будапеща. Повечето анализатори са съгласни, че важността на неотдавнашното посещение на унгарския премиер Виктор Орбан в Белия дом не бива да се подценява. Докато правителствените анализатори спекулират за бъдещето на тези отношения, критиците предупреждават тя да не се надценява. В допълнение, консервативен журналист по външните работи разкритикува приоритетите на международните отношения на унгарския премиер, пише електронното издание Hungary Today.
Петър Креко, главен изпълнителен директор на ляволибералния мозъчен тръст „Политически капитал“, смята, че Орбан може лесно да продаде посещението като политически успех в страната. Важно е да се отбележи обаче, че Орбан беше последният от региона, който получи покана. Независимо от това, срещата със сигурност има значение и може да се счита за повратна точка. Все пак предишните двама американски президенти отказаха да приемат премиера, за разлика от Тръмп. Въпреки че не бяха направени големи обявления, той предполага, че може да са го мотивирали.причини, свързани с военната и енергийната политика,
Според директора на либералния институт Republikon, Чаба Тот, от гледна точка на унгарското правителство, провеждането на срещата е по-важно от самата среща. На срещата не бяха изтъкнати други особености, освен споменаването на споделени гледни точки относно миграцията и отхвърлянето на бежанците. Тръмп говори за тези теми и с чешкия и словашкия премиер. Затова Тот смята, че Орбан не е специален за Тръмп, особено като се има предвид, че той е бил последният от вишеградските лидери, на които е изпратена покана.
Независимият консервативен експерт по външните работи на Валас Онлайн, Балинт Аблончи, критикува Орбан и неговите приоритети в международните отношения в своя анализ. Аблончи прави паралел между жестоката критика и обидите на премиера към ЕС и неговото "ласкателство" към великите сили (САЩ, Китай и Русия), чиито добри намерения към Европа са съмнителни. Поради това той се опасява, че Унгария се е превърнала в нищо повече от „полезен идиот“ в ЕС. (Терминът се отнася до забележките на Орбан относно партиите от ЕНП, критични спрямо „Фидес“.)
Независимо, че Доналд Тръмп получава похвали, унгарците не забелязват, че неговата политика и отхвърлянето на традиционния многостранен подход са заплаха за жизненоважни европейски и унгарски икономически интереси, твърди Аблонци. Преди малко повече от месец Тръмп заплаши, че ще наложи американски тарифи на стоки от ЕС за 11 млрд. долара, отбелязва той. Ако се случи американско-европейска митническа война, това ще навреди на унгарците, тъй като три четвърти от износа на Унгария отиват в ЕС.
Агостон Самуел Мраз от проправителствения институт Незопонт смята, че срещата е била полезна за Тръмп и успешна за Орбан и смята, че шансовете за тесен съюз в сигурността са отлични. Определено има идеологически съюз между двете страни, добави той. Мраз също така счита, че е възможно, подобно на Владимир Путин, двамата лидери да се срещат ежегодно. Според него това посещение доказва, че Орбан няма да бъде изолиран в международен план.
Петра Халко от проправителствения Сзазадвег отива още по-далеч, заявявайки, че срещата в понеделник „показва, че Орбан е определящ лидер в Европейския съюз“. Според нея „тя изпраща послание, че унгарският премиер и американският президент са провели среща с голямо стратегическо значение на финалната права на кампанията за европейските парламентарни избори“. „Посланието е, че политиката на Виктор Орбан заслужава внимание и следене”, твърди анализаторът.

Превод и редакция: Иван Христов