Будапеща. В понеделник ректорът на Централноевропейския университет Майкъл Игнатиеф обяви, че учебното заведение се мести от Будапеща, тъй като не е постигнат компромис с унгарското правителство. Много обвиниха премиера Виктор Орбан, че нарушава академичната свобода и независимостта на образованието, като е изхвърлил нарочно ЦЕУ,но властите в Будапеща, от своя страна, посочиха, че части от „Университета на Сорос“ остават, така че това е „блъф“ на американския интернационалист-милиардер, пише електронното издание Hungary Today.
След обявлението на Игнатиеф, посланикът на САЩ в Будапеща Дейвид Корнщайн заяви, че е разочарован от решението и че е работил неуморно за постигането на договорка. Той твърди, че се е опитал да се срещне с Орбан преди крайния срок, поставен от учебното заведение, но министър-председателят е отказал, отбелязва медията.
Водещите вестници описват подробното заминаване на ЦЕУ и всички са съгласни, че унгарското правителство е подкопало институцията на Сорос. В материал, издаден преди окончателното обявяване на новината, "Вашингтон пост" критикува Корстен и спекулира, "че посланикът на президента Тръмп е дошъл в Унгария на мисия да спаси ЦЕУ", но не е успял. Корнщайн, вместо да "засрами все по-авторитарния Орбан, се опитва да го очарова", като пренебрегва доказателства за нарушаване на свободите и правата на човека, пише либералното издание.

Опозиционните партии осъдиха прогонването на Сорос

Началникът на образователния кабинет на „Йобик“ Коломан Бренер твърди, че дори партията му да има коренни различия със Сорос, статутът на ЦЕУ е спорен въпрос и изгонването на колежа е „комунистоподобно действие на властта“. За фракцията е очевидно, че през третия си мандат, Орбан иска да се разправи с независимите институции.
Ищван Хилер, заместник-говорител на парламентарната група на Социалистите, заяви, че решението да бъде изхвърлен универститът на Сорос от Будапеща не е нищо по-различно от „политическо решение“ и дори си позволи да опише аферата, като „нарушение на академичната и научната свобода“.
Заместник-председателят на групата на левичарската „Демократическа коалиция“ Гергели Арато пък посочи, че решението е равнозначно на послание, че Унгария не цени знанието, иновациите и рационалното мислене. Той обяви, че система, която затваря университети, е „диктатура“.
Депутатът от „Политиката може да бъде различна“ (Lehet Más a Politika, LMP) пък е на мнение, че личният конфликт между Орбан и Сорос е довел до сегашното състояние на нещата.
Сатиричната партия MKKP отговори с „меме“, в което се подиграва на множеството проекти за стадиони на унгарския премиер.

Реакции от „Фидес“

Бившият студент в ЦЕУ и настоящ държавен секретар за международните комуникации и отношения на кабинета на премиера Золтан Ковач повтори позицията на правителството в „Туитър“:
„Университетът Сорос напуска, но остава. Общоизвестно е, че значителен брой курсове ще продължат да се провеждат в Будапеща. Това не е нищо повече от политически блъф в стил Сорос, който не заслужава вниманието на правителството“.
Роза Хофман, бивш държавен секретар по образованието, посочи, че не правителството е изгонило ЦЕУ, а именно институцията на Сорос е избрала да напусне.
Лайош Коса заяви, че е убеден, че университетът няма да напусне Будапеща, защото „ЦЕУ от Ню Йорк“, никога не е бил от Будапеща.

Евробюрократите са разочаровани

Подкрепяният от „Фидес“ шпитценкандидат на Европейската народна партия Манфред Вебер изрази разочарованието си в социалните мрежи:
„Изключително съм разочарован от отказа на унгарското правителство да се съгласи с ЦЕУ за тяхната програма. Неприемливо е днес в ЕС университет да бъде принуждаван да се мести другаде със своите програми и студенти“.
По-рано Вебер призова Европейският съд да ускори наказателните процедури срещу Унгария по повод образователния зьакон.
Заклетите критици на Орбан – Ги Верхофстад и Джудит Саргентини изразиха яростта си в социалните мрежи, а също така нападнаха ЕНП, че покрива министър-председателя:
Верхофстад написа: „Черен ден за академическата свобода и либералната демокрация в Европа. Срам за ЕНП, че толерира това и гледа отстрани.
Еврогрупата на „Зелените“ написа, също в „Туитър“: „Затварянето на ЦЕУ е черен ден за Унгария и Европа!
„Принуждаването на ЦЕУ да затвори разбива и последните илюзии, че Унгария е нещо по различно от автокрация“, заяви Джудит Саргентини.
Кога ще спре ЕНП да подкрепя Орбан и Фидес?“
Междувременно, кметът на Виена Майкъл Людвиг заяви, че е горд да приветства ЦЕУ и обеща, че там, той „ще може да диша въздуха на свободата“ без каквито и да е политически ограничения. Канцлерът Себастиян Курц посочи, че ЦЕУ е „позитивна придобивка“ за австрийската столица“. Въпреки това, коалиционният партньор и радикален националист Хайнц Кристиан Щрахе разкритикува преместването и определи университета на Сорос, като „скитаща институция“, а освен това настоя, че при всички положения тя ще трябва да изпълнява изискванията на австрийските закони.

Превод и редакция: Иван Христов