Анкара. Турция разкритикува остро решението на Гърция, че местните религиозни лидери, известни като мюфтии, сред турското малцинство в Западна Тракия от сега нататък ще се назначават от държавен орган, вместо да бъдат избирани от местното население, пише електронното издание на вестник Hurryiet.
„Гърция нарушава Лозанския договор като не признава правото на турското малцинство да избира мюфтиите си“, заяви говорителят на външното ведомство в Анкара Хами Аксой, като подчерта, че решението нарушава правата на религиозното малцинство.
Като обясни, че указът ще елиминира автономията на мюфтийския институт вя страната, той призова Гърция към интимна и всеобхватна комуникация с турското малцинство, за да реши проблема в съответствие с разпоредбите на Лозанския договор.
По неговите думи, Гърция трябва да признае правото мюфтиите да бъдат избиран от малцинството и да се откаже от политиката на незаконно назначаване на такива.
Аксой също така подчерта, че е "тревожно", че подобни натрапчиви и негативни действия се случват в държава-членка на ЕС.
„В Гърция мюфтиите на турското малцинство в Западна Тракия се назначават от правителството; турското малцинство обаче отхвърля тази политика и изисква мюфтиите да бъдат избирани от тях на местно ниво.
Днес около 150 000 етнически турци живеят в Западна Тракия със статут, определен от Лозанския мирен договор от 1923 г. и техните права са гарантирани от няколко двустранни и многостранни споразумения.
Турското малцинство в Гърция е изправено пред редица въпроси, включително отказ на държавата да призназе етническата му идентичност, неадекватна образователна политика и ограничения на свободата на вероизповедание, закупуване на собственост и политическо представителство“, отбелязва Хюриет.
Превод и редакция: Иван Христов