Атина. Ратификацията на Преспанския договор от гръцкия парламент може да доведе до избори в страната дори преди месец май, твърдят политическите експерти, пише електронното издание на вестник Iefimerida.
Риториката на македонския премиер Зоран Заев отностно идентичността и езика ще спечели ключови гласове за внасянето на изменения в Конституцията на страната, но предизвика силно раздразнение в гръцкото правителство. Оптимизмът, който беше обхванал властта за безпроблемно прокарване на споразумението за името дори и без гласовете на младшия коалиционен партньор „Независимите гърци“ (АНЕЛ) отстъпи мястото си на песимизма, отбелязва изданието.
Сега членовете на КИНАЛ (лявоцентристката коалиция „Движение за промяна“ и „То Потами“ (центристката партия „Реката“), от които идваха и позитивни сигнали, сега са обзети от задни мисли, които поставят ратификацията на документа под сериозен въпрос, пише още вестникът.
В същото време основната опозиционна партия „Нова Демокрация“ (НД)продължава да увеличава натиска да се гласува срещу сделката. „Всички партии и депутати трябва да поемат отговорността си. Те имат лична отговорност да гласуват срещу Преспанския договор“, е посланието на „сините“ към по-малките опозиционни фракции.
НД настоява, че комбинацията от сложното име и признаването на т.нар. „македонски“ език и етнос отваря кутията на Пандора, която ще възобнови всички скандални искания на Скопие.
Основната опозиционна партия отхвърля интерпретативният протокол, който, съгласно информацията, ще бъде поискан от гръцката страна в ООН и ще засяга езика и народността на македонците. Консервативните функционери подчертават, че това означава практическо признаване на опасностите от спогодбата и задълбочаване на проблемите от нея, които могат да бъдат разрешени с отказ от споразумението и нови преговори, които, както подчертава председателят на НД Кириакос Мицотакис, трябва да започнат отначало.
„Нека премиерът и министър на външните работи и правителството, като цяло, разберат, че повече не могат да стоят и да гледат безмълвно. Те са длъжни, дори сега, да поемат отговорността си и да не ратифицират договора , след това, което казаха от македонската страна, а именно, че самите те не признават Преспанското споразумение“, подчертаха представителите на „Нова Демокрация“.

Превод и редакция: Иван Христов