„Направихме един задълбочен анализ на състоянието на държавата през последните 30 години в различни етапи на нейното развитие. Разгледахме не толкова модела на управление, колкото конституционния начин на управление. И стигнахме до идеята, че трябва да се свика Велико народно събрание, да се коригират несъвършенствата в Конституцията, които са установени за тези 30 години“, заяви Лазаров.
Той посочи, че трябва да се създаде двукамарен парламент със 182 народни представители – 120 в долната и 62 в горната камара. „По този начин първо четене на законите да минава в долната камара, а в горната да минава второто четене. Също така предлагаме разминаване на мандатите – в горната камара мандатът да бъде 5 години, а в долната да е 4, като двете камари ще бъдат избирани по различно време. И по този начин ще има контрол върху мнозинства, управление и т.н.“, обясни главният секретар на СДС.
Лазаров посочи, че партията предлага се коригират и отношенията между изпълнителната власт – Министерски съвет, и президентската институция. „Защото по принцип в нашата Конституция е заложен конфликт между "Дондуков" 2 и "Дондуков" 1. Президентът, който и да е той, е натоварен с много големи очаквания, защото се избира мажоритарно от целия български народ. Той получава най-много гласове от всяка друга изборна длъжност, но в крайна сметка се оказва, че не може да отговори на очакванията на хората, защото има предимно представителни функции, а не реална власт. Той може да се обръща към нацията ежедневно, подписва някои укази, касаещи назначения на различни длъжности и може да връща закони. Но може да върне само един път който и да е закон и в парламента с подходящото мнозинство да му го върнат, след което той вече няма повече право на никакви действия. Поради тази причина смятаме, че ако се запазят тези функции на президента – за което СДС счита, че трябва да бъде така, той не трябва да е пряко избиран от народа, за да не се създава впечатление, че може да им реши проблемите, а да се избира от парламента. В случай, че се прецени, че той трябва да бъде натоварен с народното доверие от прекия избор , тогава на него трябва да му се вменят функции, които са присъщи примерно на френския или на американския президент – повече или по-малко на изпълнителна власт, с всички плюсове и минуси, които това нещо води“, заяви той и обясни, че трябва да бъде премахната и длъжността вицепрезидент.
Цветилена СИМЕОНОВА
Пълния текст на интервюто четете по-късно в „Мнение”