„Ако трябва да кажем нещо като призив, то той е - сменете сутрешното си кафе от чашка за еднократна употреба с чашка за многократна употреба. Ако 365 дни пиете по едно кафе сутрин, значи 365 чашки ще отидат по-малко в сметището. Ако ги мултиплицираме по един град като Варна, който е да речем половин милион души, представете си какво количество се получава, ако го мултиплицираме за цялата държава и т. н. Ето едно най-обикновено, просто действие“, посочи експертът. Той допълни, че подобен подход може да се предприеме и към други навици от ежедневието, като закупуването на хляб например. По думите му найлоновите опаковки на хляба също остават в околната среда изключително дълго време, а е възможно хората просто да закупуват хляб, който не е опакован и нарязан, като направят всичко това вкъщи и спестят една опаковка на природата. Като друг пример експертът даде взимането на храна за вкъщи.
Той изрази разочарованието си, че много от заведенията в града отказват да дават храна за дома в лично донесена купа или съд. „Казвам им - моля ви, сложете ми храната в тази купа, която аз си нося. Те ми казват, че било забранено. Не знам дали това е вътрешна разпоредба или има някаква друга забрана, но, повярвайте ми, аз не виждам някаква опасност, ако те просто ми сипят храната в тази купа. Лошото е, че всички тези пластмасови чинийки, пластмасови ножчета и др. стават норма за българина“, каза още Илиян Илиев. Той алармира, че пластмасовите изделия се разграждат на много по-малки частици, които са много по-опасни и трудни за локализиране в природата. Според него много от тях индиректно попадат в растенията и животните, а неизбежно - и в човешкия организъм чрез храната.
„Аз знам, че ние няма утре да спрем пластмасата, няма да се откажем от нея и ще трябва да минат десетилетия, докато минем в някаква друга форма, тъй като пластмасата е заела нашето ежедневие и още дълго ще има сектори, в които тя ще продължи да доминира, защото няма да имаме с какво да я заместим, но в сферата на еднократното използване на чаши, ножчета, вилички, сламки и т. н. ние трябва колкото се може по-бързо да се отървем от тези навици“, посочи експертът. Илиян Илиев допълни, че организацията, в която работи, от две години развива кампанията „Аз избирам чаша за многократна употреба“, която напомня на хората, че могат да използват чаши от порцелан от друг материал, за да пият кафе на работното място или дори извън него, като така намаляват своя отпечатък върху природата.
Бояна АТАНАСОВА