Лондон. Плановете за Брекзит на Тереза Мей получиха още един сериозен удар на срещата с лидерите на Европейския съюз в катастрофален обрат на събитията, които доведоха до отхвърлянето на писмени ангажименти, за да й помогне да прокара сделката си в парламента.
След като пристигнаха в Брюксел с обещания да помогнат на министър-председателя, европейските лидери бяха изненадани, когато тя се появи без никакви разработени искания или идеи.
Речта на министър-председателя, в която тя призова за помощ, за да получи споразумението „над линията“, беше многократно прекъсвана от Ангела Меркел, като я попита какво всъщност искаше от тях.
Висши държавни служители от Великобритания признаха, че министър-председателят не е внесъл никакви документирани предложения с нея на срещата.
Подходът озадачи дипломатите от ЕС, които няколко дни преди конференцията заявиха, че трябва да видят какви предложения ще предложи Тереза Мей преди да могат да отговорят на молбата й за помощ.
Жан-Клод Юнкер, председател на Европейската комисия, заяви на пресконференция след дискусията: „Струва ми се, че е неприятно, че в Обединеното кралство имат впечатление, че ЕС трябва да предложи решения“.
В рамките на срещата на високо равнище срещата вече се нарича „Залцбург 2“ - позоваване на предходна среща на върха през септември, когато речта на премиера също завърши с втвърдяване на позицията на ЕС.
Изявлението на лидерите предупреждава, че споразумението за оттегляне „не е отворено за предоговаряне“, но пояснява, че спорният „защитен механизъм“ ще се прилага „временно, ако и докато не бъде заменен от последващо споразумение“, и че ЕС ще положи всички усилия „За да го заменим бързо“.
Британският премиерът каза на лидерите на ЕС: „В моя парламент има мнозинство, което иска да напуснем със сделка, така че с правилните уверения тази сделка може да бъде приета. Всъщност това е единствената сделка, която може да мине през моя парламент“.
Тереза Мей заяви, че е поискала правно обвързващ краен срок до 2021 г., за да сложи край на „защитния механизъм“, но лидерите изтъкнаха, че това би противоречало на основните принципи на споразумението. На въпроса дали Великобритания може да предложи решение по този въпрос, се казва, че министър-председателят няма отговор.
Положително за министър-председателя е, че Жан-Клод Юнкер, председателят на комисията, обяви, че иска разговори за бъдещите отношения да започнат веднага след като Камарата на общините одобри споразумението. Но само символичния жест е малко вероятно да убеди привържениците на твърдия Брекзит