Опозицията прекъсна мълчанието покрай тридневните разговори с правителството, обвинявайки премиера, че отказва да „излезе“ с нещо ново.
Решението е сериозен удар върху надеждите на Тереза Мей за вкарване на съвместно предложение в парламента следващата седмица, преди тя да поиска допълнително забавяне на Брекзит на срещата на ЕС в сряда.
Предполага се, че и Великобритания ще бъде принудена да приеме много по-дълъг срок на удължаване на член 50, за една година по предложението на Доналд Туск.
Удивително, Даунинг Стрийт отказа да коментира преговорите - като описа срещите от предишните дни като „конструктивни“.
Говорител на Тереза Мей по-късно настоя, че правителството „е направило сериозни предложения“ и е „готово да преследва промени“ в сделката си за Брекзит.
Решението на лейбъристите публично да критикуват правителството се дължи на отказа да се възобнови „политическата декларация“ за бъдещо търговско споразумение, което придружава споразумението за развод.
Някои консервативни източници предположиха, че Мей е била готова да обсъди митническия съюз - ключово искане на лейбъристите - или дори референдум по всякаква сделка.
Но след разговорите Киър Стармър, министър в сянката за Брекзит, заяви: „Правителството не предлага никакви промени в сделката. По-специално, не подкрепя никакви промени в действителната формулировка на политическата декларация“.
„Сега, очевидно, това е разочароващо; компромисът изисква промяна. Искаме преговорите да продължат и сме написали в тези условия на правителството, но се нуждаем от промяна, ако искаме да направим компромис.“
В отговор на коментарите на лейбъристите говорител на Даунинг Стрийт съобщи: „През седмицата направихме сериозни предложения в преговорите и сме готови да продължим с промените в политическата декларация, за да постигнем споразумение, което е приемливо и за двете страни“.
Рори Стюарт, министърът на затворите, отхвърли представата, че преговорите са близки до колапс, като твърди, че „напрежението“ винаги е било неизбежно.