Проучване за The Independent показва 52% в полза на оставане в блока.
Проучването показва също така, че почти половината от хората смятат, че споразумението за оттегляне, уредено от Тереза Мей, е „лоша сделка“ за Великобритания, като мнозина заявяват, че депутатите трябва да отхвърлят сделката.
Проучване на The BMG Research отхвърля всяка надежда, че съгласуваната публична кампания, която предприеха Тереза Мей и нейните министри обикаляйки страната, за да убеди хората в своите основания, е била успешна.
Когато BMG попита около 1 500 души: „трябва ли Обединеното кралство да остане член на Европейския съюз или да напусне Европейския съюз“, 52% заявиха „оставане“, 40% казват „напускане“, 6% посочиха, че не знаят, а 1% отказаха да отговорят.
Когато бяха попитани дали вярват, че споразумението за оттегляне и политическата декларация за бъдещите отношения, осигурени от Тереза Mей, са „добра сделка“ или „лоша сделка“, 49% са избрали последната.
Само един на всеки десет, 13%, казва че това е добра сделка, докато 23% заявяват, че това е „нито добра, нито лоша“, а 15% посочват, че не знаят.
На въпросът дали депутатите трябва да подкрепят или да се противопоставят на сделката, 43 на сто заявяват, че трябва да бъде отхвърлена от парламента, 26 на сто казаха, че трябва да бъде приета, а 31 на сто заявяват, че не знаят.
Около 43 на сто твърдят, че Тереза Мей трябва да подаде оставка, ако стратегията й не успее, въпреки че 36 на сто заявиха, че не трябва, а 22 на сто заявяват, че не знаят.
С гласуването, което се очаква да бъде против Тереза Мей, спекулациите преминаха към алтернативни варианти, като най-често се говори за нов референдум, за Брексит без споразумение или за Обединеното кралство да премине към отношения тип „Норвегия“ - път, толериран от някои министри.
Граница между Северна Ирландия и Република Ирландия - въпрос, който е в основата на опозицията срещу плана на британския премиер - бе оценен като ключов въпрос само за шест процента от хората.
Тереза Мей вероятно ще играе за повече време, ако гласуването през следващата седмица бъде срещу нея, и ще пътува до Брюксел за среща на върха на Европейския съвет, където тя може да поиска допълнителни отстъпки, за да се опита да направи сделката й по-приятна за депутатите.
Въпреки, че редица европейски фигури, които твърдят, че не могат да се водят по-нататъшни разговори, бившият председател на комисията Романо Проди изглежда е хвърлил спасително въже на Тереза Мей. На въпроса как очаква от комисията да отговори след гласуването, той заяви: „Да преговаряме. Трябва да поддържаме свободна търговия между нас, защото е в британските и в европейските интереси“.