„Споразумението ще „постави контрола върху аспектите на нашата национална сигурност в чужди ръце“, твърди сър Ричард Диърлав в извънредно писмо до консервативните асоциации.
Сър Ричард и лорд Гътри, които са видни поддръжници за напускането, пишат: „Моля, уверете се, че вашите депутати гласуват против това лошо споразумение“.
Премиерът, бивш министър на вътрешните работи, настоява, че споразумението й защитава националната сигурност чрез запазване на съществуващите договорености за сътрудничество по време на 21-месечния преход.
Въпреки това, тя беше принудена да признае, че Обединеното кралство вероятно ще загуби директен достъп до жизненоважни бази данни на ЕС след 2012 г. в рамките на предложените дългосрочни споразумения.
В писмото си бившите шефове на службите за сигурност твърдят, че сделката е опасна, защото би отслабила членството в НАТО и съществуващите „близки” отбранителни и разузнавателни връзки със САЩ.
„Това споразумение за оттегляне, ако не бъде победено, ще застраши националната сигурност на страната по фундаментален начин", се казва в него.
„Даунинг Стрийт“ незабавно отвърна, твърдейки, че писмото е „напълно погрешно“ и, че сделката за Брекзит предлага най-широкото споразумение за сигурност, което ЕС има с всеки от партньорите си.
Стивън Даути, член на лейбъристите от комисията по вътрешни работи и поддръжник на кампанията „Народно гласуване“, заяви: „Сър Ричард Диърлав е прав, че сделката е лоша за нашата сигурност“.
Той обаче добави: „Предложението му за излизане от ЕС без никакво споразумение ще направи нещата още по-лоши“.
„Като членове на ЕС разполагаме с европейската заповед за арест и екстрадиране на тероризъм и заподозрени в тежки престъпления и имаме пълен достъп до ключовите бази данни за заподозрените в престъпления в Европа, които се ползват хиляди пъти всеки ден от британските полицейски сили.
Превод и редакция: Калоян Пенков