Вашингтон. Висши републиканци обещаха да разследват оставката на предполагаемо Джеймс Матис, който напусна администрацията на Тръмп от разочарование след решението на президента да изтегли американските войски от Сирия.
Матис, 68-годишен, бивш генерал от морската пехота, заяви, че ще напусне през февруари - обяви решението си в ужасяващо писмо, което подчертава вярата му във взаимоотношенията със съюзниците и други теми, за които мненията му и тези на президента рязко се различават.
„Едно основно убеждение, което винаги съм поддържал е, че нашата сила като нация е неразривно свързана със силата на нашата уникална и всеобхватна система от съюзи и партньорства“, написа той.
Спекулациите за евентуалното оттегляне на Матис се чуваха в продължение на няколко месеца, тъй като генералът се озовал в несъгласие с президента по многобройни въпроси - ядрената сделка с Иран, транссексуалните служители в армията, заплахата за САЩ и съюзници от изменението на климата и необходимостта от всеобхватна дипломация на САЩ.
Асошиейтед прес заяви, че последният спусък е когато Тръмп обяви по-рано тази седмица, че „Ислямска държава+ е победена и, че иска да изтегли скромния брой американски войници - около 2000 - от Северна Сирия. Докато операциите на САЩ за изчистване на ИДИЛ през последните 12 месеца също доведоха до голям брой цивилни жертви, поддръжниците на тяхната мисия твърдят, че присъствието им също осигурява защита на кюрдските и арабските милиции, известни като Сирийските демократични сили, които се борят срещу терористичната групировка с подкрепата на Вашингтон.
Запитан за съдбата на тези кюрдски съюзници, държавният секретар Майк Помпео каза: „Не трябва да влизате в този дебат днес. Историята между турците и кюрдите е дълга, тя е сложна и САЩ са наясно с множеството отношения там“.
Кюрдският журналист Акид, който живее в град Ал-Хасака заяви, че хората там се чувстват в капан между заплахата от завръщането на сирийския режим в кюрдския регион и новата опасност на турската армия.
„Те не се различават един от друг“ - каза той. – „И в двата случая сме изправени пред реална опасност. Хората са уплашени до смърт. Те се страхуват от загуба на сигурност и непосредствени заплахи“.
В докладите се посочва, че Матис е написал писмото си за оставка, когато пътува до Белия дом в последен опит да убеди Тръмп да промени мнението си.
Доналд Тръмп вече бе разговарял с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, когато американският президент внезапно реши да промени политиката на САЩ и да изтегли войски от Сирия.
По време на този разговор Ердоган напомни на Тръмп, че е обявил, че единствената причина американските войници да са в Сирия е да се бият с ИДИЛ, и каза, че групата е била 99% унищожена, което не се споделя от всички експерти. „Защо все още сте там“, по думите на турския лидер попита Тръмп. Белият дом отхвърли историята на Асошиейтед прес.
„С недвусмислени изрази, описаното в тази история не е вярно“, заяви говорителят на Съвета за национална сигурност Гарет Маркиз. „От контекста става ясно, че тази невярна версия на събитията е от източници, които нямат тежест по темата, вероятно от неназовани източници в Турция“.
Междувременно CNN съобщи, че двама служители са заявили, че Матис е бил разстроен и „разярен“, след като е прочел информацията, че кюрдските съюзници в Сирия са обект на атака от страна на Турция след изтеглянето на американски войски от Сирия.
Джеймс Матис се разгневи на идеята, че САЩ предават съюзник, заяви говорителят.