София. Със строителство у нас се занимават около 20 000 фирми, в Камарата са вписани само 5 100. Разбирате какъв е мащабът, върху който се упражнява строителна дейност с нерегламентирани структури, които не притежават съответните специалисти и квалификация и обектите, които се изпълняват от тях, много често са извън данъчното облагане и закони. Това каза на пресконференция изпълнителният директор на Камарата на строителите в България (КСБ) инж. Мирослав Мазнев, предаде репортер на Агенция „Фокус“. „Сивият сектор при нас не може да бъде изследван така, както мерят по кофите колко цигари са с бандерол и колко не са. Затова статистиката е много относителна“, посочи инж. Мазнев. „Камарата не е панацея, но следи за фирмите - какъв състав имат, какви референции получават и как работят“, отбеляза той.
„В България нашите големи обекти в значителна част се изпълняват от малки и средни фирми. Чуждите фирми не могат да предвидят и разчитат на този ресурс, докато не се свържат с българските. Това е основната причина поради която гледат с предубеденост и се стараят да отстранят по-големите фирми с цел тяхното заместване“, коментира инж. Мазнев. По думите му в сравнение с останалите бивши социалистически страни България е запазила един силен строителен сектор. „Ние работихме с чуждите фирми и продължаваме да работим с тях, но да сте виждали немски работници или други? Те идват само с консултантски дейности или просто продават своите референции, които утежняват нашата стойност. Затова строителният бизнес ще бъде пречка в техните очи. Той доказал своите възможности и нека да ни кажат тези европейски страни, които скачат, че в България не могат работят техни фирми – колко български фирми и са пуснали и спечелили обществени поръчки в тези държави“, коментира той, като отбеляза, че обектите, които се изпълняват от български фирми са не по-качествени от тези на чужди.
„Става въпрос за много пари – от там нататък може би моралът и скрупулите за някои хора изглежда по друг начин. Ние съжаляваме само за едно – че българи и още повече политици се подават на тази нотка и са склонни със своята изява, която цели преди всичко популизъм и събиране на гласове, да създаде негативна представа не само в България, а в Европа. Вие знаете какво значи един сигнал в Европа, когато се каже – парите, които дават, се крадат, много повече са, отколкото са необходими, с тях се строи некачествено. Големият риск е да бъдат спрени тези пари – и те ще бъдат спрени не за тези, които побутват към тези действия, а за фирмите, на хората, които с труда си изкарват заплатите си“, посочи още инж. Мазнев.
Весела АЛЕКСАНДРОВА