Варна. Лекция на тема „Астрономия и космонавтика“ ще се проведе в Народна астрономическа обсерватория и планетариум (НАОП) „Николай Коперник“ във Варна на 12 април. Това съобщи за Радио „Фокус“ – Варна Иван Иванов, дългогодишен служител и лектор в Планетариума. Събитието ще се състои от 17.00 часа, и се организира по повод Международния ден на авиацията и космонавтиката и 50 години от първата изнесена лекция на Иван Иванов.
„Идеята е да се покаже, че всъщност космонавтиката и астрономията са така преплетени, че трудно могат да бъдат отделени една от друга що се отнася до изучаването на вселената. Просто космонавтиката е един от методите, които се използват за изучаването на относително близките тела с много повече възможности, отколкото при наблюдение от земята“, съобщи Иван Иванов. Той допълни, че в момента има множество апарати в космоса, които спомагат за изследването на космоса. Такива апарати има на повърхността на Луната, около Луната и Венера, както и няколко, които изучават планетата Марс. По думите му в лекцията ще се засегнат и теории за възможното развитие на космическите полети.
„Засега това изглежда съвършено нереалистично, но преди по-малко от 100 години полетите със самолети са били нещо фантастично и никой не е вярвал, че човек скоро ще полети в космоса. На 10 април, примерно, отбелязваме 40 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов. През лятото ще отбележим 50 години от първия полет и стъпване на хора на повърхността на Луната, а всъщност 12 април е и денят, в който за първи път през 1961 г. човек , с помощта на космически апарат обиколи един път около земята и се завърна на нея. Така, че интересни са както постиженията на космонавтиката, а в лекцията основно ще бъде обърнато внимание на резултатите от използването на космическите полети“, посочи Иван Иванов. Лекторът допълни, че в началото на открития урок ще разкаже за възникването на астрономията като наука и защо се налага използването на космически апарати.
Бояна АТАНАСОВА