Министерството на отбраната съобщи за Известия, че ведомството е издало заповед, която предвижда прехвърляне на редица важни функции към военната полиция. По-специално, на военна полиция е предоставено правото да получава, регистрира и проверява съобщения за нарушения на закона и реда и извършването на престъпления. „Червените барети“ ще провеждат и спешни следствени действия по наказателни дела.
В отделите на военна полиция, които сега се създават в регионите, организират свои дежурни части. Ръководителите на тези звена ще започнат да водят протокола за докладване на престъпността, където ще се записват всички извънредни ситуации.
В случай, че войник извърши административно нарушение, „червените барети“ ще проверят инцидента. Ако е необходимо, те ще изпратят материали за груби дисциплинарни нарушения на военен съд, където ще бъде взето решение за арест на виновния войник.
В рамките на спешни следствени действия „червените барети“ получиха правото да задържат заподозрени, разпитват жертви и свидетели. Освен това могат да отцепват местопрестъплението, да извършват претърсвания, да изземват и проучват веществени доказателства. Това сериозно разширява правомощията на „червените барети“. Ако военна полиция със сигурност знае, че престъпникът е скрил оръжието на престъплението в апартамента, ще може да пробие вратата без съдебна заповед, заяви адвокат. Такива действия са необходими, за да не може престъпникът да унищожи доказателства.
Сега не само служителите на военните следствени органи, но и военната полиция имат право да образуват наказателно производство в координация с военната прокуратура.
Новите функции имат за цел да укрепят върховенството на закона в армията, като това ще позволи незабавно да се разследват наказателни дела. Военната полиция е сравнително нова структура в министерството на отбраната. Тя беше сформирана на 1 декември 2011 г., като отговаря за поддръжката на закона и реда, осигуряването на пътна безопасност и защитата на чувствителните обекти.