Москва. Ден за презареждане: какво очаква руско-американските отношения, коментира рускитя вестник “Известия“
Възстановяването на руско-американските отношения е важно за предотвратяването на военни инциденти, уреждането на регионалните конфликти и стабилизирането на ситуацията в света. Такова становище изразиха експерти и политици, попитани от "Известия", коментирайки последното посещение на държавния секретар на САЩ Майк Помпео в Руската федерация. На 14 май американския политик се срещна в Сочи с президента Владимир Путин и външния министър Сергей Лавров. По време на разговорите руската страна предложи страните да създадат съвместна неправителствена експертна група и бизнес съвет, както и да възобновят професионалния диалог в областта на киберпространството. Според политическите анализатори пристигането на Майк Помпео предполага, че Вашингтон осъзнава необходимостта от засилване на контактите с Москва за преодоляване на натрупаните проблеми.
Основната цел на първото посещение на Майк Помпео в Руската федерация беше да се рестартират руско-американските отношения. В началото на срещата Владимир Путин изрази надежда за възстановяване на връзките в пълен формат. Сега се създават всички необходими условия за това, отбеляза той.
Възобновяването на диалога между руските и американските депутати се затруднява от Конгреса на САЩ
Русия нееднократно се застъпва за възобновяване на каналите за комуникация, които бяха до голяма степен замразени поради създаването на антируска истерия в САЩ. Работата на неправителствена експертна група, която руската страна предложи да създаде, може да помогне за възстановяване на доверието между страните. Тази група трябва да включва изтъкнати политолози, бивши военни, дипломати и други специалисти в двустранните отношения. Освен това Москва смята за уместно да създаде съвместен бизнес съвет, който да обедини представители на големия бизнес.
Русия също така предлага да потвърди споразумението между Москва и Вашингтон за ненамеса във вътрешните работи на другите. Тя е сключено през 1933 г., но според Сергей Лавров САЩ все още не са готови за това.
За времето, след като американците преустановиха отношенията си с Руската федерация, на международната арена се натрупаха много болезнени въпроси, които трудно или не могат да бъдат решени без Москва, каза Андрей Климов, заместник-председател на Комисията на Съвета на Федерацията по международните въпроси.
„Русия е глобален играч и не е изгодно за САЩ да избягват разговор с нашата страна. Настоящето посещение е важно, защото е необходимо да се идентифицират темите, които Вашингтон е готов да обсъди. Тоест, да одобри съвместен дневен ред,” каза сенаторът пред вестника . „Днес една от най-важните задачи е да се избегнат военни сблъсъци и инциденти в резултат на неразбиране и грешки на ниво изпълнители. В края на краищата, ресурсът на доверие в руско-американските отношения е много нисък и напрежениата се разпространяват бързо. Не става дума само за Сирия.
За да се постигнат конкретни споразумения, е необходимо да се започне изграждането на равностоен диалог, без да се използва езикът на ултиматумите, който често звучи в американската реторика, заяви в интервю за "Известия" професорът от Юридическия факултет и американист Александър Дормин.
„В руско-американските отношения можете да се намерят точки за контакт. Това е, например, денуклеаризацията на Корейския полуостров. Като цяло нито Русия, нито САЩ се заинтерсовани от разширяване на ядрения арсенал,“ отбеляза експертът. „Същото се отнася и за съвместната борба срещу международния тероризъм, който представлява заплаха за всички страни без изключение“.
Юрий Ушаков, съветник на президента на Русия, коментирайки резултатите от срещата, отбеляза, че Москва е готова за всеки формат на потенциален контакт между Владимир Путин и Доналд Тръмп. Според него диалогът може да се осъществи или "на крака" или под формата на пълноформатни преговори. По-специално, в Сочи беше разгледан въпросът за провеждането на среща на лидерите на срещата на високо равнище на Г-20 в Осака, Япония.
Обсъждането на регионалните проблеми беше основната тема на преговорите в Сочи. Въпреки факта, че по много въпроси страните все още имат противоположни позиции, обмяната на мнения на такова високо ниво играе ключова роля.
Така на заключителната пресконференция Сергей Лавров призова САЩ да не се намесват във вътрешните работи на Венецуела, припомняйки трагичните последици от насилствената "демократизация" в Ирак и Либия.
„Важно е всички отговорни политически сили на страната да започнат диалог помежду си, за което всъщност настояват редица държави в региона в рамките на така наречения механизъм в Монтевидео. А правителството, както каза Николас Мадуро, е готово за такъв диалог ”, каза Сергей Лавров.
По време на руско-американските разговори бе обсъдена и украинската криза, по отношение на която между Москва и Вашингтон остават сериозни различия. И ако Майк Помпео призова Руската федерация да освободи моряците от съседната страна и да помогне на новите власти в Киев, руската страна заяви необходимостта от спазване на Минските споразумения от Украйна.
На срещата в Сочи бе засегнат и въпроса за уреждането на ситуацията на Корейския полуостров. Русия поддържа прекия диалог между Пхенян и Вашингтон и подкрепя пълната денуклеаризация на полуострова.
Не мина и без обсъждане на ситуацията около Сирия и Иран. Що се отнася до сирийската криза, страните се договориха да продължат контактите си, за да стабилизират положението в страната и накрая да премахнат тероризма.
Иранската тема беше обсъдена на фона на ескалацията на конфликта между Вашингтон и Техеран. На 8 май, на годишнината от оттеглянето на САЩ от „ядрената сделка“, президентът на Ислямската република Хасан Роухани даде на страните по договора 60 дни да започнат да изпълняват условията на договора. В противен случай Техеран си запазва правото да се оттегли от споразумението и да пусне реактора в Арак, надвишавайки нивата на обогатяване на уран, определени в сделката.
Заедно със затварянето на петролния кран и въвеждането на санкции, Съединените щати изпратиха два самолетоносача в района на Персийския залив - както се твърди, в отговор на военната заплаха от Иран. И двете страни на конфликта се обърнаха към военна риторика. Командирът на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция, Хосейн Салами, каза, че „ако Америка направи стъпка срещу Иран, тя ще получи удар по главата”. Междувременно Русия очаква, че няма да стигне до военен сценарий, каза Сергей Лавров на заключителната пресконференция.
„Подобен вид заплаха, САЩ използваха и срещу Северна Корея. Не забравяйте, че те обещаха да започнат ракетна атака срещу територията на КНДР в рамките на една седмица, те нагнетиха ситуацията. И само няколко дни по-късно - разведряване и американският президент заявява готовността си да се срещне с Ким Чен-ун. Това е типична американска политика - да се опитва да изплаши, а след това да отиде на преговори“, - заяви за „Известия“ ориенталистът Вячеслав Матузов.
На срещата бе обсъдено и разширяването на Договора за стратегическото въоръжение, който изтича през 2021 година. Руската федерация и Съединените щати заявиха, че са заинтересовани да подновят диалога по всички аспекти на контрола върху въоръженията.

Превод и редакция: Юлиян Марков