Ню Йорк. Директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард заяви, че основната заплаха за ръста на световната икономика представляват търговските войни, а противопоставянето между САЩ и Китай може да доведе до понижаване на равнището на световния БВП с 0,5%, пише изданието „Известия“.
Ръководителят на МВФ смята за рискови фактори и много ниските лихвени проценти, и нарастващото равнище на задълженост на развитите икономики. За да бъдат намалени рисковете, Лагард предлага да се отстрани търговското напрежение, въведените мита и да се модернизира международната търговска система. Това се казва в нейно изявление, след срещата на министрите на финансите и ръководителите на централните банки на страните от Г20, в японския град Фукуока.
По-рано, ръководителят на Сбербанк Герман Греф, в рамките на Петербургския икономически форум заяви, че възможното забавяне на темповете на ръст на икономиката на Китай, заради търговската война със САЩ, ще бъде почувствано от всички страни. По неговите думи, ситуацията ще се усложни, ако започне да намалява темпа на ръст на БВП на Индия.
Търговската война между САЩ и Китай продължава от юли 2018 година. Тогава Доналд Тръмп въведе мита от 25% върху вноса на китайски стоки на стойност 34 милиарда долара годишно. В отговор Пекин предприе огледални мерки.



Превод и редакция: Светлин Божков